Toimikuntien kokoonpanot

Toimikuntien työskentelyä johtaa jäsenistöstä kaksivuotiskaudelle valittu puheenjohtajakaksikko. Tapaamisia toimikunnat järjestävät noin 4–6 viikon välein eri organisaatioiden tiloissa.

Toimikuntien nykyisiin kokoonpanoihin voit tutustua alta.

Energia

  • Puheenjohtaja:
  • Sekki Tiina (HKR-Rakennuttaja)
  • Varapuheenjohtaja:
  • Aalto Erkki (RAKLI)
  • Hallitusvastaava:
  • Pekka Metsi (Granlund)
  • Jäsenet:
  • Ahonen Markku (Ramboll Finland)
  • Airaksinen Pirkko (LujaTalo)
  • Hiltunen Risto (Sähkösuunnittelijat NSS)
  • Huuskonen Susanna (Fortum)
  • Jokinen Jussi (Saint-Gobain Rakennustuotteet)
  • Loukkola Matti (SOK)
  • Nykter Ulla (Granlund)
  • Kavander Eveliina (FCG)
  • Kivirinne Jouni (Helen Oy)
  • Kontro Jarmo (Eneron)
  • Kuusinen Katri (HKR-Rakennuttaja)
  • Lehto Ina (Energiateollisuus)
  • Mäenpää Jarmo (Uponor)
  • Noppa Rainer (Lujatalo)
  • Nurisalo Timo (ARE)
  • Päivärinta Sami (Talokeskus)
  • Reinikainen Erja (Granlund Consulting)
  • Salonen Timo (Nokia)
  • Santala Ville-Veikko (Skanska)
  • Sarvilinna Riitta (Caverion)
  • Somersalmi Mikko (RAKLI)
  • Soitinaho Ulla (HKR-Rakennuttaja)
  • Sormunen Piia (Granlund Consulting Oy)
  • Strachan Mika (FCG)
  • Suuronen Jari (Kesko)
  • Tiitinen Mirja (Energiateollisuus ry)
  • Tjurin Sami (Uponor)
  • Tolonen Rauno (Helen)
 

Kestävät alueet

  • Puheenjohtaja:
  • Rajala Pasi (Ramboll Oy)
  • Varapuheenjohtajat
  • Jarva Anne (Kuntaliitto)
  • Hallitusvastaava:
  • Lautso Petteri (Ruukki Construction)
  • Jäsenet:
  • Irjala Antti (Ympäristöministeriö)
  • Jonsson Håkan (Gaia)
  • Karsson Anne (Rejlers)
  • Kokkola Ritva (KVA)
  • Lonka Jari (L-Arkkitehdit Oy)
  • Lukkarinen Sara (Motiva)
  • Lyytikäinen Susan (HSY, Ilmastoinfo)
  • Lähde Elisa (Tengbom Eriksson Arkkitehdit)
  • Matinlassi Marianne (ARA)
  • Nieminen Jyri (Sweco)
  • Pirhonen Antti (Bonava)
  • Rossi Leena (Jyväskylän kaupunki)
  • Siik Kirsikka (Ramboll Oy)
  • Sirkiä Tuomo (Sito Oy)
  • Sivonen Kirsi (Motiva)
  • Staffans Aija (Aalto yliopisto, YTK)
  • Tani Alpo (Helsingin kaupunki)
  • Tiitinen Mirja (Energiateollisuus ry)
  • Tvrdy Jan (FCG Oy)
  • Viholainen Juha (Granlund)
  • Varajäsenet:
  • Huhtinen Timo (Sito Oy)
  • Kalliala Elina (Ramboll Oy)
  • Kataja Elina (Tengbom Eriksson Arkkitehdit)

Kiinteistöjen ympäristösertifiointi ja luokitustyökalut

  • Puheenjohtaja:
  • Rintala Timo (Green Building Partners Oy)
  • Hallitusvastaava:
  • Metsi Pekka (Granlund Oy)
  • Jäsenet:
  • Allaix Francesco (L Arkkitehdit Oy)
  • Christina Nybergh (Skanska Oy)
  • Bruce Tytti (Bionova)
  • Heikkinen Jenni (L Arkkitehdit Oy)
  • Hiltunen Kari (Ramboll Finland Oy)
  • Huuskonen Susanna (Fortum Oyj)
  • Joensuu Juho (Novosan)
  • Juvonen Anssi (Helen Oy)
  • Karjalainen Satu (HTJ Rakennuttaja)
  • Karlsson Pertti (NCC Oy)
  • Kivelä Johanna (Technopolis)
  • Koivula Hannamari (Sponda Oy)
  • Leimi Sakari (Tikkurila)
  • Levirinne-Kara Mari (SRV)
  • Lietonen Karoliina (Optiplan)
  • McGrath Robert (Granlund Consulting)
  • Michelsson Ebba (Tengbom Eriksson Arkkitehdit)
  • Neuvonen Petri (Rakennustieto)
  • Ojanperä Tuomas (Helen Oy)
  • Paljakka Sari (Nanten)
  • Peltonen Vesa (SUST. Design & Consulting)
  • Sariola Laura (Rakennustietosäätiö RTS)
  • Tuovinen Sara (Granlund Oy)
  • Uppa Juha (PEFC)
  • Verho Jukka (Inspecta Oy)
  • Vierinen Anne (Granlund Oy)

Kiinteistöjen käyttö ja ylläpito

  • Puheenjohtaja:
  • Samila Elina (Sweco PM)
  • Hallitusvastaava:
  • Raij Anna-Leena (Rapal Oy)
  • Jäsenet:
  • Holm Jouni (Inspecta Oy)
  • Jonsson Håkan (Gaia Group Oy)
  • Korte Pasi (SOK)
  • Muukkonen Aleksi (Ramboll Finland Oy)
  • Pahnila Juha (FCG)
  • Pihlajamaa Jari (Kesko Oyj)
  • Raij Anna-Leena (Rapal Oy)
  • Saloranta Susanna (Helsingin kaupungin Tilakeskus)

Koulutus

  • Puheenjohtaja:
  • Hienonen Elina (Helsingin Seurakuntayhtymä)
  • Varapuheenjohtaja
  • Hallitusvastaava:
  • Hyytinen Mikko (Pöyry)
  • Jäsenet:
  • Heikkinen Timo (AaltoPro)
  • Antti Heinonen (SuLVI ry)
  • Karvonen Anu (KIINKO)
  • Husari Heidi (Rateko)
  • Laitala Ari (Sykli)
  • Lylykangas Kimmo (SAFA)
  • Lämsä Virpi (Inspecta)
  • Teirasvuo Nina (Sykli)
  • Riipinen Jouko (FCG)
  • Strand Tiina (SuLVI ry)
  • Toivonen Milla (FCG)
  • Vehmaskoski Teemu (RIL)
  • Wallenius Kaisa (inspecta)