Hyvä liikeidea on sellainen, joka ratkaisee ongelman, jonka ratkaisusta joku on valmis maksamaan. Kun liiketoiminnan rakentaa globaalien ongelmien ratkaisemiseksi, tuottomahdollisuudet ovat melkoiset.
Esimerkiksi energiatehokkuus tarjoaa monipuolisia bisnesmahdollisuuksia. Ajatushautomo Demoksen mainio esitys aiheesta Ilmastonmuutos – miten isännöitsijä voi tehdä siitä bisnestä? tiivistää olennaisen (ks. esitys alla).
Tilanne on tämä: CO2-päästöjä on vähennettävä. Energian hinta nousee. Lämmityksen energiankäyttö pienenee.
Tämä tapahtuu: Energiakorjauksista syntyy paljon uutta liiketoimintaa – myös isännöintiyrityksille. Isännöitsijät voisivat
- tarjota strategisen suunnittelun palveluita (strategia luo pohjaa lisäpalveluiden myymiselle)
- tuottaa tietoa päätöksenteon pohjaksi (tiedon jalostaminen mahdollistaa korkeamman hinnoittelun)
- tuotteistaa tarjoamansa palvelut (tuotteistus ja tuotteista viestiminen kehittävät liiketoimintaa)