14.1.2026

Hae mukaan luonto- tai kiertotaloustyöryhmään!

Työryhmissä kokoamme jäsenorganisaatiomme asiantuntijat yhteen. Avaamme nyt haun kahteen vaikuttavaan työryhmään. Työryhmät ovat määräaikaisia ja niihin haetaan mukaan jäsenorganisaatioidemme henkilöstöä. Hae kiertotaloustyöryhmään 6.2.2026 mennessä Kiertotaloustyöryhmän tavoitteena on määritellä askeleet kohti rakennusosien uudelleenkäytön valtavirtaistamista. Mitä kiertotaloustyöryhmä tekee? Miksi kannattaa osallistua? Työryhmän jäsenyys on määräaikainen. Tavoite on kokoontua vuoden aikana noin viisi kertaa. Mukaan haetaan jäsenorganisaatioidemme ammattilaisia […]

Työryhmissä kokoamme jäsenorganisaatiomme asiantuntijat yhteen. Avaamme nyt haun kahteen vaikuttavaan työryhmään. Työryhmät ovat määräaikaisia ja niihin haetaan mukaan jäsenorganisaatioidemme henkilöstöä.

Hae kiertotaloustyöryhmään 6.2.2026 mennessä

Kiertotaloustyöryhmän tavoitteena on määritellä askeleet kohti rakennusosien uudelleenkäytön valtavirtaistamista.

Mitä kiertotaloustyöryhmä tekee?

  • Kokoaa tietoa eri toimijoiden näkökulmista ja laatii yhteisen tilannekuvan: kokemukset, esteet, kannustimet ja yhteistyömallit.
  • Tunnistaa suurimmat esteet ja määrittelee, mitä tarvitaan uudelleenkäytön valtavirtaistamiseen.
  • Ehdottaa ratkaisuja alalle
  • Vaikuttaa myös siihen, mihin suuntaan FIGBC:n kiertotalouden vaikuttamistyö kohdistuu.

Miksi kannattaa osallistua?

  • Pääset määrittämään KIRA-alan yhteistä näkemystä ja vaikuttamaan alan kehitykseen.
  • Saat mahdollisuuden tuoda oman kokemuksesi ja näkemyksesi esiin – ja kuulet samalla muiden toteuttamista ratkaisuista.

Työryhmän jäsenyys on määräaikainen. Tavoite on kokoontua vuoden aikana noin viisi kertaa. Mukaan haetaan jäsenorganisaatioidemme ammattilaisia ja edelläkävijöitä, jotka ovat jo toteuttaneet hankkeita hyödyntäen uudelleenkäytettyjä rakennusosia – ja haluavat olla mukana viemässä alaa seuraavalle tasolle.

Huomioi, että työryhmän ensimmäinen kokous järjestetään 4.3.2026 klo 13-16! Varaa siis päivämäärä jo alustavasti kalenteriisi haun yhteydessä. Päätökset osallistujista tehdään 18.2.2026 mennessä.

Hae luontotyöryhmään 20.2.2026 mennessä

Luontotyöryhmässä yhdessä syvennetään ymmärrystä organisaatioiden luontotyön tavoitteista ja niiden käytännön toteutuksesta.

Mitä luontotyöryhmä tekee?

  • Kokomme yhteen kokemuksia ja näkemyksiä: miten luontotyön tavoitteita asetetaan ja mitataan, mitkä ovat suurimmat haasteet ja toimivimmat käytännöt.
  • Työryhmässä työskentely on vertaisoppimista ja yhteistä keskustelua muiden saman aiheen parissa työskentelevien kanssa.

Miksi kannattaa osallistua?

  • Saat ainutlaatuisen mahdollisuuden syventää ymmärrystäsi luontotyön tavoitteista ja käytännön toteutuksesta.
  • Pääset mukaan aktiiviseen keskusteluun ja työskentelyyn – ei pelkkää kuuntelua, vaan yhdessä tekemistä.
  • Voit tuoda esiin oman organisaatiosi näkökulman ja vaikutat samalla koko alan kehitykseen.
  • Vahvistat verkostoja ja opit muiden ratkaisuista.

Työryhmän jäsenyys on määräaikainen. Mukaan haetaan jäsenorganisaatioidemme ammattilaisia ja asiantuntijoita, joilla on näkemystä tai kokemusta organisaatioiden luontotavoitteiden asettamisesta, seuraamista tai mittaamisesta. Päätökset osallistujista tehdään 1.3.2026 mennessä.

Lisätietoja

Jos sinulla on kysyttävää työryhmistä, otathan yhteyttä!

Kiertotaloustyöryhmä: Salla Saukkoriipi, Kestävän kehityksen asiantuntija salla.saukkoriipi@figbc.fi puh. +358 40 672 6428.
Huom! Yhteydenotot puhelimitse 2. – 6.2.2026 välisenä aikana.

Luontotyöryhmä: Ella Lahtinen, Johtava asiantuntija, ella.lahtinen@figbc.fi puh. +358 40 512 2193

Sinua voisi kiinnostaa myös nämä julkaisut

Rakentamisen luontosanakirja

Rakentamisen luontosanakirjan tavoitteena selkeyttää rakennusalan luontosanastoa, tehdä tunnetuksi luonto- ja biodiversiteettiteeman konsepteja, ja karsia pois mahdollisia väärinymmärryksiä.

Rakentamisen kiertotalouden sanakirja

Rakentamisen kiertotalouden sanakirjan tavoitteena on yhdenmukaistaa termejä ja siten edistää niiden vakiintumista. Sanakirja ei kuitenkaan ole virallinen suositus.

Kiertotalouden green deal: Resurssiviisas rakennettu ympäristö

Kiertotalouden green deal koostuu viidestä muutosalueesta, joihin kuhunkin sisältyy 2-5 toimenpidealuetta. Tutustu Resurssiviisas rakennettu ympäristö toimenpidealueiden tavoitteisiin!

Luontopohjaiset ratkaisut käyttöön kaupungeissa

Luontopohjaiset ratkaisut käyttöön kaupungeissa -selvityksen mukaan kaupunkien viherrakennetta ei huomioida ja arvosteta tarpeeksi maankäytön suunnittelun alkuvaiheessa, vaan lähiluonto jää esimerkiksi liikenteen ja kunnallistekniikan varjoon. Työn tilasi ja rahoitti tulevaisuustalo Sitra.

10 ratkaisua kiinteistö- ja rakennusalan kestävyyteen

Lue keinot, joilla kestävyysmurros
lähtee vauhtiin.

Lue ja lataa

Siirry takaisin sivun alkuun