Toimikunnat

Toimikunnat ovat jäsentemme edustajista koostuvia monialaisia asiantuntijaverkostoja, joissa käsitellään tuoreimmat kuulumiset, jaetaan parhaita käytäntöjä, opitaan, ja tietenkin kehitetään alaa yhdessä. Jokaisella toimikunnalla on omat tavoitteensa, joilla edistää toimialan kestävää kehitystä.

Toimikunnat kehittävät Suomen kiinteistö- ja rakennusalaa vaikuttamalla, tiedottamalla ja aloitteilla sekä tuottamalla esimerkiksi yhteisiä määritelmiä tai oppaita toimikunnan jäsenten sopimien tavoitteiden mukaisesti.

Toimikunnat painottavat yhteistyömahdollisuuksiin tarttumista ja kestävyyden edistämistä.

Toimikuntatyö käytännössä

Toimikunnat kokoontuvat tyypillisesti muutaman tunnin mittaiseen kokoukseen noin neljä kertaa vuodessa ja pitävät yhteyttä kokousten välillä tarpeen mukaan. Keskeinen yhteydenpitoväline on Microsoft TEAMS-alusta, jonka kautta toimikuntalaiset voivat käydä keskustelua, jakaa tiedostoja ja pysyä ajan tasalla alan kehityksestä.

FIGBC tarjoaa toimikuntien kokouksiin etäosallistumismahdollisuuden. Katso seuraavat kokousajat tapahtumakalenteristamme.

Miten mukaan toimintaan?

Toimikunnat ovat avoimia kaikille jäsenillemme. Tervetuloa mukaan! Ilmoita halukkuudestasi toimikunnan vastuuhenkilölle tai osoitteeseen info(at)figbc.fi. 

Jokainen FIGBC:n jäsenorganisaatio voi ehdottaa yhteen toimikuntaan varsinaista jäsentä ja varajäsentä, joista jompikumpi edustaa organisaatiota toimikunnan kokouksissa. Sekä varsinainen jäsen että varajäsen kuuluvat toimikunnan viestintäjakeluun. Lähtökohtaisesti yksi henkilö voi olla varsinaisena jäsenenä vain yhdessä toimikunnassa

Rakentaminen
Kiinteistöt
Kestävät alueet
Alueet
Kestävä infra
Infra
Viestintä

Toimikuntien julkaisuja

Askeleet vähähiiliseen rakentamiseen

Green Building Council Finland
2022

Työkaluja KIRA-alan hiilineutraaliuteen ja kiertotalouteen – kooste FIGBC -verkoston työstä 2021

Green Building Council Finland
2021

Infrarakentamisen päästölaskentatyökalut ja referenssikohteet Suomessa

Green Building Council Finland
2021

Alueellisen hiilijalanjäljen laskentamenetelmät ja pilottikohteet Suomessa

Green Building Council Finland
2021

Kestävä infra -määritelmä

Päivitetty määritelmä tarjoaa tukea infra-alan kestävyyden johtamiseen ja toimii työkaluna kestävän kehityksen huomioimiseen infran kaikissa elinkaaren vaiheissa parhaalla mahdollisella tavalla.

Green Building Council Finland
2021

Kiinteistön Hiilineutraali energiankäyttö

Green Building Council Finland Hiilineutraalit kiinteistöt -toimikunta
2021

Kestävän alueen määritelmä

päivitys 2020

Green Building Council Finland | Kestävät alueet toimikunta
2020

Askeleet vähähiiliseen kiinteistöjen energiankäyttöön

Nämä kiinteistöjen vähähiilisen energiankäytön askeleet on tarkoitettu ammattimaisille kiinteistöomistajille, jotka haluavat siirtyä kohti kestävää energiankäyttöä ja vähähiilisyyttä toiminnassaan.

GBC Finland
2020

VÄHÄHIILISYYDEN SANAKIRJA

Vähähiilisyyden sanakirja sisältää kaikki yleisimmät vähähiiliseen rakentamiseen ja kiinteistöliiketoimintaan liittyvät termit Suomeksi.

GBC Finland
2020

Kestävän alueen määrittely

Määrittely laadittu tukemaan kestävää alueidenkäytön suunnittelua.

GBC Finland
2015

Energiatoimikunnan säädöstiekartta 2018–2025

Tiekartan tarkoituksena on antaa selkeä kuva vallitsevasta säädösympäristöstä, sekä katsaus tuleviin muutoksiin.

GBC Finland
2019

Kestävän kiinteistöjohtamisen määritelmä

Toivomme tämän kuvauksen esittävän yhtymäkohdat yksittäisen kiinteistön kestävyyden johtamisen

GBC Finland
2019

Ympäristösertifioinnin tehtäväluettelo

Tämä tehtäväluettelo on tarkoitettu talonrakennusta koskevan LEED-, BREEAM-, RTS- ja Joutsenmerkki -ympäristösertifioinnin tehtävien sisällön ja laajuuden määrittelyyn.

GBC Finland
2019

Rakennushankkeiden ympäristöluokitukset Suomessa

Esitteessä käsitellään Joutsenmerkki, RTS, LEED ja BREEAM -luokitukset.

GBC Finland
2018

    Rakentaminen-toimikunta

    Puheenjohtajat

    Tytti Bruce-Hyrkäs, Granlund

    Elina Virolainen, YIT Suomi
    Jaakko Sorri, Lehto Group
    Lauri Linkosalmi, Stora Enso
    Inari Virkkala, Y-Säätiö

    Toimiston edustaja: Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi (at) figbc.fi)

    Toimikunnan tarkoitus on edistää vähähiilisyyttä ja kiertotaloutta rakennusten suunnittelussa, materiaalivalinnoissa, rakennustyömailla ja kuljetuksissa. Toimikunta motivoi jäseniään ja alaa yleisesti vaatimaan kunnianhimoisempaa ilmastotyötä.

    Toimikunnan tavoitteena on

    • kasvattaa alan ja toimikunnan jäsenten tietoisuutta parhaista vähähiilisyyttä ja kiertotaloutta tukevista käytännöistä uudis- ja korjaushankkeiden suunnittelussa ja toteutuksessa.
    • lisätä Suomen KIRA-alan osaamista EU Taksonomian soveltamisessa ja hiilineutraalien rakennushankkeiden toteuttamisessa.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • KRL-uudistuksen seuranta ja osallistuminen keskusteluun vähähiilisyyttä ja rakentamisen hiilijalanjäljen raja-arvoja koskevien kohtien osalta
    • Ohjataan hiilineutraalin rakennuksen määritelmän jatkokehitystä
      • Yhteensovittaminen Net Zero Carbon Buildings –sitoumuksen tuotesidonnaisten päästövaatimusten kanssa.
    • Taksonomiaan valmistautuminen rakennushankkeissa
      • Tiedon ja kokemusten jakaminen
      • Kehitystyön seuranta
      • Tulkintaohjeiden selkeyttäminen ja ohjeiden laatiminen
    • Alustukset, tietoiskut, oppiminen ja vuoropuhelu toimikunnan sisällä parhaista vähähiilisyyttä ja kiertotaloutta tukevista käytännöistä kuten
      • Vähähiiliset ja kierrätetyt materiaalit
      • Kierrätettäväksi suunnittelu ja materiaalipassi
      • Vähähiilisyys suunnitteluratkaisuissa ja suunnittelun ohjauksessa
      • Hiilineutraali työmaa ja kuljetukset
    • Hiilineutraali työmaa -ohjeen kokoaminen tilaajan ja/tai toteuttajan näkökulmasta.

    Toimikunnan jäsenet

    Jäsenet:

    Aila Janatuinen, Puutuoteteollisuus ry
    Anna Rannisto, CapMan Real Estate
    Anna Ritonummi, VAV Asunnot Oy
    Anne Antola , Turun kaupunki
    Anne Koskinen, RASI ry, Annu Kumpulainen, Arkkitehdit NRT
    Annukka Laurila, JLL (Jones Lang LaSalle Finland Oy)
    Anton Sjöblom, Saint-Gobain Finland Oy
    Antti Peltokorpi, Aalto-yliopisto
    Antti Taivalkangas, Wienerberger Oy
    Antti Virkkunen, Insinööritoimisto Vesitaito Oy
    Anu Karvonen, Kiinko
    Ayla Dincay, Bonava Suomi Oy, Daniela Schenk Jatke Oy, Eerik Soininen, VertoNordic Oy

    Daniela Schenk, Jatke Oy
    Elina Ekelund, Citycon Oyj
    Hanna Malinen, Fira oy
    Harri Aho, LähiTapiola Kiinteistövarainhoito Oy
    Heikki Jäämaa, Peikko Finland Oy
    Heini Jokinen, Hemsö
    Heini Korpelainen, Suomen Arkkitehtiliitto ry SAFA
    Heli Pennanen, Haahtela Oy
    Henni Heinonen, Suomen Puukerrostalot Oy
    Henri Hynynen, NREP
    Henri Nyroos, EcoReal Oy
    Ifa Kytösaho, Vantaan kaupunki
    Iiris Keinänen, Laattapiste Oy
    Jan Herranen, Rototec Oy
    Jani Kaaresto, ASV Arctic Smart Village Oy
    Janne Lauronen, Tarkett Oy
    Jari Pihlajamaa, Kesko Oyj
    Jarno Leponen, Asuntosäätiö
    Joanna Laajisto, Joanna Laajisto Creative Studio Oy
    Johanna Tschokkinen, WSP Finland Oy
    Jouko Räisänen, Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma
    Juha Vihma, Sweco
    Juhana Repo, Artic-Kaihdin Oy
    Juhani Huuhtanen, Green Building Partners / Raksystems
    Juho Koistinen, Arkkitehdit Kontukoski Oy
    Jussi Niemi, Kuntaliitto
    Jussi Väisänen, SATO Oyj
    Jutta Laine-Ylijoki, FCG Finnish Consulting Group Oy
    Jyrki Kesti, Ruukki Construction Oy
    Karin Bergbom, Ympäristömerkintä Suomi Oy
    Karoliina Hakala, Pohjola Rakennus Oy Suomi
    Katja Lajunen, Profit Interior Oy

    Katja Ohenoja, Oulun yliopisto/Green Building Research Community
    Katri Luoma-aho, AFRY Finland Oy
    Keni Peltonen, SOK
    Laura Eklund, Skanska Oy

    Laura Kemppainen, Lassila&Tikanoja Oy
    Lauri Savolainen, AX-Suunnittelu / AX-Konsultit Oy
    Leena Oiva, A-Kruunu Oy

    Maaret Mickelsson, Schneider Electric Finland Oy

    Maria Riskilä, Bolder Development Oy
    Marja Mesimäki, Setlementtiasunnot Oy
    Marjaana Harjapää, Uki Arkkitehdit Oy
    Marja-Terttu Sikiö, Destia Oy
    Markku Estola, OP Ryhmä
    Marko Kempas, ArkCons
    Markus Suomi, NCC Building Suomi Oy
    Martti Matsinen, PiiMat Oy
    Matti Priha, Helsingin seurakuntayhtymä
    Merja Pesonen, Lukkaroinen Arkkitehdit Oy
    Mika Eskola, Ramirent Finland Oy
    Mikko Helin, FläktGroup Finland Oy
    Mikko Löf, Kontiotuote Oy

    Mikko Ropponen, Daikin Europe N.V Suomen sivuliike
    Mikko Somersalmi, RAKLI ry
    Minna Korpi, Jämerä Kivitalot Oy
    Mirkka Rekola, Senaatti-kiinteistöt
    Nicholas Stewart, Sitowise Oy
    Niina Sihto, Suunnittelutoimisto Fyra
    Nikolas Salomaa, nollaE Oy
    Nina Ingelius, Godai Oy
    Nina Teirasvuo, Motiva Oy
    Noona Lappalainen, Avarrus arkkitehdit Oy
    Pauli Autio, Newsec Property Asset Management Finland Oy
    Pekka Vuorinen, Rakennusteollisuus RT
    Petri Jaarto, Rakennustieto Oy
    Petri Suutarinen, Finreim
    Pirkko Airaksinen, Sponda Oy
    Päivi Puntila, Trimble
    Rami Erkkilä, Kuntarahoitus
    Riikka Hurme, Peab Oy

    Saija Nieminen, Uponor Oyj
    Salla Saukkoriipi, A-Insinöörit
    Sam Stade, SRV
    Samuli Räsänen, Lahden kaupunki
    Sanna Torkkeli , AQVA Finland Oy
    Sanni Heikkinen, Ramboll Finland Oy
    Sara Tapiala, Helsingin kaupunki
    Sara Tikka, One Click LCA Oy
    Satu Karjalainen, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy
    Satu Kuusiola, Hartela-yhtiöt Oy
    Satu Talvio, HKL
    Seppo Romppainen, Hirsitaloteollisuus ry
    Susanna Leppänen, Suunnittelutoimisto Amerikka Oy
    Tanja Starck, Kiilto Oy

    Taru Lehtinen, Arkkitehdit LSV Oy
    Teemu Taskinen, JKMM Arkkitehdit Oy
    Tiia-Lotta Tuominen, Vahanen Environment Oy
    Timo Geselle, Rakennus FInrem Oy
    Timo Jalonen, Lotus Demolition Oy
    Timo Koivisto, Teräsrakenneyhdistys ry

    Timo Metsälä, Taaleri Kiinteistöt Oy
    Tommy Öhman, Caverion Suomi Oy
    Tuija Schmidt, Lujatalo Oy
    Tuomas Helin, Keva

    Tuomas Mantere, TR Ekorakenne Oy
    Tuuli Kassi, Ethica Oy

    Tuuli Minkenen, El-Björn Oy

    Tuulikki Tanska, MUUAN Oy
    Veli-Matti Paulin, Aurinkosuojaus ry
    Ville Lindholm, Nordic Waterproofing Oy

    Visa Kivisaari, JM Suomi Oy

    Varajäsenet:

    Anna Bevz, Bolder Development Oy

    Anna-Maria Kolhinen, AX-Suunnittelu

    Anni Hatakka, Jatke Oy
    Anni Laurila, WSP Finland Oy

    Anniina Pienimäki, Insinööritoimisto Vesitaito Oy
    Annika Nemlander, Profit Interior Oy

    Annika Jyllilä-Vertigans, Vieser Oy
    Anssi Lauttia, Suomen Arkkitehtiliitto ry SAFA
    Antti Immonen, Fira oy
    Antti Leinonen, Lehto Group
    Antto Kauhanen, Stora Enso
    Emmi Vuonio, Arkkitehdit NRT
    Hanna Haipus, Kontiotuote Oy

    Henrik Ojala, Lassila&Tikanoja Oy
    Iida Siponmaa, Avarrus arkkitehdit Oy
    Ilari Aho, Uponor Oyj
    Jaana Valjus, Nordic Waterproofing Oy
    Jani Orava, Caverion Suomi Oy
    Janina Ollberg, Vieser Oy
    Jari Berglund, Wienerberger Oy
    Jari Malkamäki, Jämerä Kivitalot Oy
    Jarmo Valkonen, Hirsitaloteollisuus ry
    Jarno Ahtonen, Artic-Kaihdin Oy
    Joanna Viileinen, Rototec Oy
    Johanna Virsu, Senaatti-kiinteistöt
    Jonna Seppänen, Helsingin kaupunki
    Juha Laaksovirta, Pohjola Rakennus Oy Suomi
    Juha Valonen, Peab Oy
    Jukka Seppänen, Rakennustieto Oy
    Julius Hemmilä, NREP
    Jyrki Lönnström, FläktGroup Finland Oy
    Katariina Aarnio, LähiTapiola Kiinteistövarainhoito Oy
    Kimmo Huttunen, Kiilto Oy
    Köpi Voutilainen, Lujatalo Oy
    Lari Joll, YIT
    Laura Kainulainen, Ramboll Finland Oy
    Laura Sariola, Vahanen Environment Oy

    Laura Tiainen, Taaleri Kiinteistöt Oy
    Linnea Saine, Joanna Laajisto Creative Studio Oy
    Maaria Koskinen, Skanska Oy
    Maija Sarpo, HKL
    Mari Levirinne-Kara, SRV
    Mari Virtanen, Turun kaupunki
    Maria Tepponen, A-Insinöörit
    Markku Sjöman, Newsec Property Asset Management Finland Oy
    Marko Tulamo, Sitowise Oy
    Markus Steinby, nollaE Oy
    Mia Andelin, Sweco
    Mikko Lindroth, Helsingin seurakuntayhtymä
    Minna Liuksiala, RASI ry

    Niina Salojärvi, HKL
    Nina Pirinen, Ramirent Finland Oy
    Oona Saarinen, Ympäristömerkintä Suomi Oy
    Panu Pasanen, One Click LCA Oy
    Pekka Kiuru, NCC Building Suomi Oy
    Petri Kontukoski, Arkkitehdit Kontukoski Oy
    Petri Pettersson, Lukkaroinen Arkkitehdit Oy

    Riku Johansson, TR Ekorakenne Oy
    Riku Lehtiö, Y-Säätiö
    Sabina Housh-Kaanela, Trimble
    Saku Metsärinne, Haahtela Oy
    Sami Pekuri, SATO Oyj

    Sampsa Niemelä, Schneider Electric Finland Oy
    Simo Karjalainen, Hemsö
    Simo Skogberg, Green Building Partners / Raksystems
    Sisko Anttalainen, Suunnittelutoimisto Fyra
    Tatu Silventoinen, JLL (Jones Lang LaSalle Finland Oy)
    Teemu Tiainen, Teräsrakenneyhdistys ry
    Tero Ingelius, Godai Oy

    Tiina Antinoja, MUUAN Oy
    Timo Räikkönen, Destia Oy
    Timppa Seppälä, ArkCons
    Tomas Fagerström, Citycon Oyj
    Toni Meisala, Rakennus FInrem Oy
    Turkka Keravuori, Asuntosäätiö
    Tuuli Korjus, Suunnittelutoimisto Amerikka Oy
    Ulla Nykter, Granlund Oy
    Vesa Anttila, Aurinkosuojaus ry
    Vesa Peltola, Kuntaliitto
    Ville Räikkönen, JKMM Arkkitehdit Oy
    Virpi Järvinen, Kesko Oyj
    Visa Koivu, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy
    Wilma Siitonen, Saint-Gobain Finland Oy

    Kiinteistöt-toimikunta

    Puheenjohtajat

    Antti Ruuska, Ylva

    Hanna-Maija Tikka, Skanska
    Asta Autelo, Granlund
    Samuli Killström, NAL-Asunnot
    Hannamari Koivula, Antilooppi Management

    Toimiston edustaja: Miisa Tähkänen (etunimi.sukunimi (at) figbc.fi)

    Toimikunnan tarkoitus on tukea ammattimaisia kiinteistönomistajia oman toiminnan päästöjen vähentämisessä sekä vähähiilisen toiminnan mahdollistamisessa kiinteistöissä. Toimikunta motivoi jäseniään ja alaa yleisesti vaatimaan kunnianhimoisempaa ilmastotyötä.

    Toimikunnan tavoite on jakaa keinoja olemassa olevan kiinteistökannan elinkaaripäästöjen huomiointiin ja vähentämiseen kiinteistöjohtamisessa, ja lisätä Suomen KIRA-alan osaamista EU Taksonomian soveltamisessa.  

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Kiinteistön omistajien, managerien ja käyttäjien kannustaminen yhteistyöllä kohti hiilineutraaleja kiinteistöjä jakamalla tietoa:
      • Purkamisen ja remontoinnin vertailusta elinkaaren hiilijalanjäljen kautta
      • Rakennusten elinkaaren pidentämisestä
      • Kannattavista energiatehokkuus- ja uusiutuvan energian investoinneista
    • Kannustaa alan toimijoita sitoutumaan hiilineutraalin rakennettuun ympäristöön.
      • #BuildingLife –toimintaohjelman toteuttamiseen
      • Net Zero Carbon Buildings -sitoumus
    • Taksonomiaan valmistautuminen kiinteistösijoitusnäkökulmasta:
      • Kehitystyön seuranta
      • Tiedon ja kokemusten jakaminen
      • Tulkintaohjeiden selkeyttäminen ja ohjeiden laatiminen
    • Laatia oppaita ja jakaa parhaita käytäntöjä esimerkiksi
      • PPA-sopimuksien hyödyntämiselle
      • Taksonomiamukaisuuden selvittämiseen

    Toimikunnan jäsenet

    Jäsenet:

    Amalia Pöyry, Mandatum Asset Management

    Anna Bevz, Bolder Development Oy

    Anna Lievonen, Aktiivitilat Oy

    Anna Rannisto, CapMan Real Estate
    Anna-Maria Kolhinen, AX-Suunnittelu / AX-Konsultit Oy
    Anniina Peltonen, Newsec Property Asset Management Finland Oy
    Antti Kokkonen, Kesko Oyj
    Ari Laatikainen, Realia Management

    Arto Salmenautio, Lassila&Tikanoja Oy
    Eerik Soininen, VertoNordic Oy
    Eero Kokkonen, LähiTapiola Kiinteistövarainhoito Oy

    Eeva Korhonen, Arkkitehdit LSV Oy
    Elias Tuominen, YIT
    Elina Hienonen, Metropolia Ammattikorkeakoulu
    Elmeri Kauko, Castellum
    Emma Sallinen, Hartela-yhtiöt Oy

    Hannu Nauha, Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
    Harri Heinaro, Motiva Oy
    Harri Launo, Are Oy
    Heidi Lohilahti, KTI Kiinteistötieto Oy
    Ilari Aho, Uponor Oyj

    Ilari Schildt, Schneider Electric Finland Oy
    Jami Lindh, Akiva Oy
    Jan Herranen, Rototec Oy
    Jani Kaaresto, Greenled Oy
    Janne Jokisalo, Ramboll Finland Oy
    Janne Lauronen, Tarkett Oy
    Janne Suhonen, Hemsö Yhteiskuntakiinteistöt Oy
    Jarkko Koskipalo, A-Insinöörit
    Jenni Söderström, Colliers Finland Oy
    Jere Kilpi, LeaseGreen Oy
    Juhana Repo, Artic-Kaihdin Oy
    Juho Kess, RAKLI ry
    Juho Mäkelä, EcoReal Oy
    Jukka Palomäki, Luomoa Oy

    Kari Mikola, A-Kruunu Oy
    Katri Kuusinen, Helsingin kaupunki

    Kennet Lundström, Boost Brothers Oy
    Kimmo Hyttinen, Citycon Oyj
    Konsta Tuokko, Green Building Partners / Raksystems
    Kristian Rantaharju, Destia Oy
    Lars Lind, IML-Aeroseal
    Laura Kemppinen, AREIM
    Laura Sariola, Vahanen Environment Oy
    Lauri Kaunisvirta, Fira oy
    Malgorzata Szczypka-van Heeswijk , WSP Finland Oy
    Mari Levirinne-Kara, SRV
    Marikka Sand, Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä HSY
    Marjaana Kymäläinen, Technopolis Holding Plc
    Markus Mikkola, Haahtela Oy
    Markus Steinby, nollaE Oy
    Matti Holopainen, Kuntaliitto
    Matti Loukkola, SOK
    Matti Yliknuussi, Tuusulan kunta
    Mika Autiopelto, FCG Finnish Consulting Group Oy
    Mika Hirvonen, Helsingin seurakuntayhtymä
    Mika Jalonen, Aurinkosuojaus ry
    Mika Kaasalainen, Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma
    Minna Hellström, Helen Oy
    Mirja Tiitinen, Energiateollisuus ry
    Niklas Wiik, CBRE Finland Oy
    Olli Olkkonen, NREP
    Pauliina Haro, Kuntarahoitus
    Perttu Miettinen, Y-Säätiö

    Piia Sipilä, Northern Horizon Capital AIFM Oy
    Pirjo Valkonen, FläktGroup Finland Oy
    Pirkko Airaksinen, Sponda Oy
    Päivi Tomula, Pontos Oy

    Riitta Sarvilinna, Caverion Suomi Oy
    Robert Andersson, SATO Oyj

    Sakari Siiki, Daikin Europe N.V Suomen sivuliike

    Salla Kalliola, Taaleri Kiinteistöt Oy
    Sami Ylenius, KOVA ry
    Sari Nummi, Sitowise Oy
    Satu Kankaala, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Simo Siitonen, OP Ryhmä
    Sirpa Eskelinen, Vantaan kaupunki
    Soile Viiri, Turun kaupunki
    Taina Tilus, ISS Palvelut Oy
    Tanja Starck, Kiilto Oy
    Teemu Häkkinen, Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
    Teemu Jalomäki, Asuntosäätiö
    Terhi Toppinen-Häyrinen, Setlementtiasunnot Oy
    Tiina Sekki, Energiavirasto
    Tom Schneider, Fagerhult
    Tuija Schmidt, Lujatalo Oy

    Tulan Vainio, Oy Orient-Occident Ltd
    Tuomas Helin, Keva

    Tuomas Mantere, TR Ekorakenne Oy
    Tuomas Rantsi, Avara
    Tuomas Suur-Uski, Sweco
    Tuuli Korjus, Suunnittelutoimisto Amerikka Oy
    Veli-Matti Heimonen, Solnet Finland Oy
    Virpi Slotte, Kiinko
    Visa Koivu, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy
    Wilma Siitonen, Saint-Gobain Finland Oy

    Varajäsenet:

    Aleksa Pešić, NREP
    Anna Aaltonen, Newsec Property Asset Management Finland Oy, Anni Hatakka Jatke Oy,
    Anton Sjöblom, Saint-Gobain Finland Oy
    Antti Kivelä, Are Oy
    Antti Lehmuskoski, Solnet Finland Oy
    Antti Tuomainen, Skanska Oy
    Eveliina Kavander, FCG Finnish Consulting Group Oy
    Hanna Malinen, Fira oy

    Hannu Nauha, HKL
    Iiro Pietilä, IML-Aeroseal
    Ilkka Kasari, Granlund Oy
    Jaakko Ketomäki, Motiva Oy
    Jani Winter, Antilooppi Management Oy
    Jari Uusitalo, Fagerhult
    Jarmo Mäenpää, Uponor Oyj
    Jarno Ahtonen, Artic-Kaihdin Oy
    Joanna Viileinen, Rototec Oy
    Johanna Kirkinen, Energiavirasto
    Johanna Mero-Petit, Ramboll Finland Oy
    Johanna Törmä, Haahtela Oy

    Jouni Isomöttönen, A-Kruunu Oy

    Juho-Kusti Kajander, Boost Brothers Oy
    Jukka Huikari, Helsingin kaupunki
    Jukka Mäkinen, FläktGroup Finland Oy
    Katariina Aarnio, LähiTapiola Kiinteistövarainhoito Oy
    Katarina Varteva, A-Insinöörit
    Kati Rikala, Pontos Oy
    Kimmo Huttunen, Kiilto Oy
    Kimmo Rintala, Asuntosäätiö
    Krista Sipilä, AREIM

    Laura Tiainen, Taaleri Kiinteistöt Oy
    Lauri Maila, Castellum
    Lauri Savolainen, AX-Suunnittelu / AX-Konsultit Oy

    Maaret Mickelsson, Schneider Electric Finland Oy
    Maija Sarpo, HKL

    Maria Riskilä, Bolder Development Oy
    Markus Salmela, Destia Oy
    Mia Andelin, Sweco
    Mikko Salla, Hemsö Yhteiskuntakiinteistöt Oy
    Niina Nurminen, Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
    Nikolas Salomaa, nollaE Oy
    Noora Kuvaja, CapMan Real Estate

    Olli Saurama, Taaleri Kiinteistöt Oy
    Olli-Pekka Virkola, KTI Kiinteistötieto Oy
    Pekka Suominen, Helsingin seurakuntayhtymä
    Petri Rokkanen, Aurinkosuojaus ry
    Petri Suutarinen, Finreim
    Petteri Puolanne, A-Kruunu Oy
    Pirita Meskanen, WSP Finland Oy
    Rauno Tolonen, Helen Oy
    Riikka Moreau, Northern Horizon Capital AIFM Oy

    Riku Johansson, TR Ekorakenne Oy

    Susanna Kari González, SATO Oyj
    Susanna Leppänen, Suunnittelutoimisto Amerikka Oy
    Tarja Turkulainen, Colliers Finland Oy
    Tia de Godzinsky, Y-Säätiö
    Tiia-Lotta Tuominen, Vahanen Environment Oy

    Timo Järvinen, Oy Orient-Occident Ltd

    Tuomas Vuorinen, JLL (Jones Lang LaSalle Finland Oy)
    Tuomo Uusitalo, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy

    Vantte Kenttä, Lassila&Tikanoja Oy

    Virpi Järvinen, Kesko Oyj

    Viveca Seppänen, Avara Oy

    Wilhelm Ehrnrooth, Citycon

    Alueet-toimikunta

    Puheenjohtajat

    Hannele Ahvenniemi, A-Insinöörit

    Niilo Ikonen, Avarrus Arkkitehdit
    Mari Jaakonaho, Vantaan Kaupunki
    Hille Kaukonen, Skanska

    Toimiston edustaja: Ella Lahtinen (etunimi.sukunimi (at) figbc.fi)

    Toimikunnan tavoitteena on

    • Luoda hiilineutraalin alueen määritelmä ja ohjeistus alueelliseen hiilijalanjälkilaskentaan
    • Hahmottaa uuden kaavoitus- ja rakennuslain keskeiset kestävän kehityksen näkökulmat sekä tukea niiden osalta toimikunnan jäseniä lain voimaantulon lähestyessä
    • Varmistaa biodiversiteetti- ja luontonäkökulmien sekä ilmastonmuutokseen sopeutumisen huomiointi aluesuunnittelussa ja –kehityksessä

     

    Toimikunta keskittyy aluesuunnittelun mahdollisuuksiin luoda hiilineutraalia rakennettua ympäristöä:

    • Kommentoimalla, miten kaupunkien kaupunkisuunnittelulle asetut hiilineutraalisuustavoitteet on mahdollista toteuttaa.
    • Seuraamalla MRL-uudistustyötä ja tarvittaessa kommentoimalla esitettyjä uudistuksia.
    • Tuomalla esiin parhaita vähähiilisiä alueellisia suunnitteluratkaisuja.
    • Nostamalla esiin sopeutumista ilmastonmuutokseen aluesuunnittelun keinoin.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Aluesuunnittelun kansallisen hiilineutraaliuskeskustelun johtaminen
      • Hiilineutraalin alueen määritelmän laatiminen
      • Hiilineutraalin rakennetun ympäristön toimintaohjelman toimenpiteiden jalkauttaminen
      • Vähähiilisen tontin/alueen valinta
      • Vähähiilisten kohteiden kaavoitus- ja lupaprosessien nopeuttaminen
    • Suuntaviivojen muodostaminen kiertotalouden, biodiversiteetin ja ilmastonmuutokseen sopeutumisen huomioimiseksi
      • Alueellisen materiaalihyödyntämisen vahvistaminen/tukeminen
      • Alueen biologisten kiertojen ja biomassan säilymisen ohjeistus
      • Joustava kaavoitus
    • KRL-uudistuksen seuranta ja osallistuminen keskusteluun kaavoitusta koskevien kohtien osalta

    Toimikunnan jäsenet

    Jäsenet:

    Alpo Tani, Helsingin kaupunki

    Anna-Maria Rauhala, Ramboll Finland Oy
    Anne Jarva, Kuntaliitto
    Antti Hänninen, Caverion Suomi Oy
    Arto Ruotsalainen, AFRY Finland Oy
    Eero Puurunen, Sitowise Oy
    Elina Karjalainen, JLL (Jones Lang LaSalle Finland Oy)
    Elisa Lähde, Viherympäristöliitto
    Ilkka Ruutu, Helen Oy
    Ina Luukkala , Cireco Finland Oy
    Jani Kemppainen, Rakennusteollisuus RT
    Johanna Marttila, Suomen Arkkitehtiliitto ry SAFA
    Jouni Heinänen, WSP Finland Oy
    Jouni Määttä, Tuusulan kunta

    Juha Karttunen, SRV Yhtiöt Oy
    Juha Lanne, Fira oy
    Juha-Matti Varjonen, NREP
    Juri Laurila, ASV Arctic Smart Village Oy
    Jyri Nieminen, Sweco
    Kaarina Rötsä, Helsingin seurakuntayhtymä
    Kimmo Kurunmäki, RAKLI ry
    Kirsi Ojala, SATO Oyj
    Kristina Karppi, Turun kaupunki
    Laura Soosalu, Destia Oy
    Liina Marttila, Vahanen Environment Oy
    Linda Wiksten, YIT
    Mari Pitkäaho, SOK

    Maria Tepponen, Haahtela Oy
    Miia Lasaroff, Pohjola Rakennus Oy Suomi

    Olli Metso, MUUAN Oy
    Oskari Fagerström, Granlund Oy
    Paula Eskola, Motiva Oy
    Paula Julin, Jyväskylän kaupunki
    Pia Sjöros, Keravan kaupunki
    Sara Tikka, One Click LCA Oy
    Satu Fors, Lukkaroinen Arkkitehdit Oy
    Satu Kankaala, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy

    Satu Virtanen, Lahden kaupunki
    Seppo Heinänen, AX-Suunnittelu / AX-Konsultit Oy
    Susa Eräranta, Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä HSY
    Teemu Nojonen, Suunnittelutoimisto Amerikka Oy
    Tuuli Kassi, Ethica Oy

     

    Varajäsenet:

    Aapo Pihkala, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Antti Laine, SATO Oyj
    Ari Virtanen, AX-Suunnittelu / AX-Konsultit Oy

    Aura Pajamo, MUUAN Oy
    Erno Laakso, Avarrus arkkitehdit Oy
    Esa Salminen, Vahanen Environment Oy
    Hanna Malinen, Fira oy
    Inari Virkkala, Y-Säätiö
    Jan Tvrdy, FCG Finnish Consulting Group Oy
    Karoliina Hakala, Pohjola Rakennus Oy Suomi
    Kirsi Rantama, Sitowise Oy
    Kirsikka Siik, Ramboll Finland Oy
    Marja-Terttu Sikiö, Destia Oy
    Martta Kyllönen, NREP
    Osmo Rasimus, Helsingin seurakuntayhtymä
    Petteri Puputti, Tuusulan kunta
    Roosa Leino, A-Insinöörit
    Roosa Verkasalo, Suunnittelutoimisto Amerikka Oy
    Salla Jäntti, Skanska Oy
    Terhi Tikkanen-Lindström, WSP Finland Oy
    Tuomas Turpeinen, Keravan kaupunki
    Tuomas Vuorinen, JLL (Jones Lang LaSalle Finland Oy)

    Infra-toimikunta

    Puheenjohtajat

    Riina Känkänen, Ramboll Finland

    Heidi Huvila, Helsingin kaupunki
    Henrik Bos, VRJ Group
    Hanna Haukilahti, Destia

    Toimiston edustajat: Elina Samila ja Heikki Moilanen (etunimi.sukunimi (at) figbc.fi)

    Toimikunnan tarkoitus on vauhdittaa kestävän kehityksen näkökulmien mukaan ottamista infra-alalla. Haluamme varmistaa, että uuden infrastruktuurin rakentamisessa vähennetään ilmastopäästöjä, korvataan uusiutumattomia luonnonvaroja kiertotalouden ratkaisuilla ja kehitetään monimuotoista ja yhtenäistä viherverkostoa

    Toimikunnan tavoitteena on, että kaikissa merkittävissä infrahankkeissa Suomessa huomioidaan kestävän kehityksen tavoitteet. Ilmastonmuutoksen torjumiseksi tavoitteena on pienentää infran rakentamisen kasvihuonekaasupäästöjä -40% 2030 mennessä. Toimikunnan tavoitteita 2022-2023 ovat:

    • Suomessa kehitetään (päästötietokannan jatkoksi) suunnitelmallisesti kansallista päästölaskentametodia infra-alalle talorakennustoimialan tavoin.
    • Kiertotaloutta tukevien vähähiilisen rakentamisen hankintakriteerien sisällyttäminen infrarakentamisen hankkeisiin aloitetaan vuonna 2023.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Infrahankintojen kiertotalouskriteerien ja kansallisen hiilijalanjälkilaskentametodin kehityksen tukeminen.
    • Hiilineutraalin rakennetun ympäristön toimintaohjelman toimenpiteiden jalkauttaminen ja Kestävän infran määritelmän hyödyntämisen edistäminen, sekä muiden alan ohjeiden ja hyvien toimintamallien tunnistaminen ja levittäminen alan tiedoksi ja käytettäväksi.
    • CEEQUAL-ympäristöarviointimenetelmän kansallisen soveltamisen helpottaminen ja menetelmän käytön edistäminen.

    Toimikunnan jäsenet

    Jäsenet:

    Antti Hänninen, Caverion Suomi Oy
    Antti Talja, One Click LCA Oy
    Ari Virtanen, AX-Suunnittelu / AX-Konsultit Oy
    Elina Regårdh, WSP Finland Oy
    Emmi Laukkanen, Sweco
    Helena Sundström, Tuusulan kunta
    Jani Sillanpää, FCG Finnish Consulting Group Oy
    Jari Tähtinen, Cireco Finland Oy
    Jeremia Koistinen, SRV
    Johanna Korpikoski, Turun kaupunki
    Juha Kainulainen, Uponor Oyj
    Juha Laurila, Rakennusteollisuus RT
    Juha Pohjola, Ramirent Finland Oy
    Satu Virtanen, Lahden kaupunki
    Jukka Viitanen, NRC Group Finland Oy

    Karoliina Palkio, Rakennuttajatoimisto HTJ
    Lauri Utriainen, Helen Oy
    Leena Korkiala-Tanttu, Aalto-yliopisto
    Lotta Kamunen, Skanska Oy

    Maiju Hirvonen, Boost Brothers Oy
    Max Lauren, Saint-Gobain Finland Oy
    Merja Tyynismaa, AFRY Finland Oy
    Nani Pajunen, Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra
    Niina Salojärvi, HKL
    Olli-Pekka Pajala, RAKLI ry
    Paavo Taipale, Kuntaliitto
    Piritta Laitakari, A-Insinöörit

    Rauno Heikkilä, Oulun yliopisto/Green Building Research Community
    Riikka Anttonen, Vahanen Environment Oy
    Riikka Tuomi, Vantaan kaupunki
    Sanna Lipping, Helsingin seurakuntayhtymä

    Sanna Ristonen, YIT

    Satu Virtanen, Lahden kaupunki
    Suvi Monni, Sitowise Oy

    Taneli Varis, Motiva
    Tia de Godzinsky, Y-Säätiö
    Topi Laiho, Peikko Finland Oy

    Varajäsenet:

    Anne Kaiser, Saint-Gobain Finland Oy
    Eija Multanen, AFRY Finland Oy
    Emil Matintupa, Ramboll Finland Oy
    Hanna Kemppainen, Kuntaliitto

    Hannu Juola, Oulun yliopisto/Green Building Research Community
    Ina Luukkala, Cireco Finland Oy
    Jarno Arkko, Skanska Oy
    Joonas Halmeenmäki, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy
    Jouni Heinänen, WSP Finland Oy
    Jyri Hussa, VRJ Group
    Liina Marttila, Vahanen Environment Oy
    Maija Sarpo, HKL

    Marikki Makkonen, YIT
    Mika Eskola, Ramirent Finland Oy
    Mika Pitkänen, Turun kaupunki
    Mikko Möttönen, Destia Oy
    Mikko Suominen, Helsingin kaupunki
    Nina Teirasvuo, Motiva Oy
    Risto Lehto, Helsingin seurakuntayhtymä
    Saara Lassila, Boost Brothers Oy

    Sami Soininen, Sitowise Oy
    Sanna Ström, NRC Group Finland Oy
    Sara Tikka, One Click LCA Oy

    Satu Talvio, HKL
    Seppo Heinänen, AX-Suunnittelu / AX-Konsultit Oy

    Teemu Salminen, Uponor Oyj
    Veera Kari, A-Insinöörit

    Virpi Nikula, Helsingin kaupunki

    Viestintätoimikunta

    tk-viestinta2020-new
    Puheenjohtajat

    Leena Majamäki, Bonava Suomi

    Jannica Aalto, NREP
    Joanna Viileinen, Betolar

    Toimiston edustajat: Anne Valkama ja Tiina Mykkänen (etunimi.sukunimi (at) figbc.fi)

    Toimikunnan tarkoitus on koota yhteen FIGBC:n jäsenistön viestinnästä tai markkinointiviestinnästä vastaavat henkilöt, edistää viestinnällistä yhteistyötä ja henkilöiden keskinäistä verkostoitumista ja ammatillista osaamista.

    Toimikunnan tavoitteena on

    • Yhteisellä viestinnällä edistää alan markkinamuutosta ja vauhdittaa siirtymää FIGBC:n strategian mukaisiin tavoitteita eli energiatehokkuutta, hiilineutraaliutta ja kiertotaloutta.​

    • Kehittää toimikunnan jäsenistön osaamista ja ymmärrystä toimialasta ja erilaisista mahdollisuuksista viestiä siitä. Viestiä muiden toimikuntien julkaisuista.​

    • Viestinnällisellä yhteistyöllä tehdä näkyväksi rakennetun ympäristön merkitystä ilmastonmuutoksen hillinnässä ja ilmastonmuutokseen sopeutumisessa.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    Viestinnän yhteistyö​

    • Lisäämme toimialan eri sektorien viestinnällistä yhteistyötä löytämällä yhteisiä viestintäaihioita.​
    • Kehitämme toimikunnan jäsenistön osaamista ja ymmärrystä toimialasta ja sen lainsäädännöstä.​

    Best practices disseminaatio ja skaalautuvuus​

    • Jaamme parhaita esimerkkejä ja toimintatapoja.​
    • Edistämme FIGBC projekteissa ja toimikunnissa tuotettujen julkaisujen, määritelmien, toimintamallien ja oppaiden näkyvyyttä ja käyttöönottoa toimialalla.​

    World Green Building Week –yhteistyön yhteinen kehittäminen​

    • Koko verkoston osaamisen ja toimialan merkityksen esille tuominen​.
    • Alaa kehittävien palveluiden, innovaatioiden ja tai muiden julkaisujen vahva yhteinen viestintä.​

    Eduskuntavaalit 2023 vaikuttaminen​

    • Kampanjoimme yhdessä ja lisäämme poliittisten päättäjien tietoutta rakennetun ympäristön merkityksestä ilmastonmuutoksen hillinnässä ja ilmastonmuutokseen sopeutumisessa ja kannustamme heitä tekemään kestäviä, vastuullisia päätöksiä.​

    Toimikunnan jäsenet

    Jäsenet:

    Aila Janatuinen, Puutuoteteollisuus ry

    Aleksi Rastas, MUUAN Oy
    Anna Salonen, Luomoa Oy
    Anu Becker, Energiavirasto
    Anu-Liina Ginström, Rakennusteollisuus RT
    Benjami Alapuranen, YBT Oy

    Eeva Ketvel, Ilmarinen
    Ella Richardus, Kohina Oy

    Inkariina Sipiläinen, Hirsitaloteollisuus ry
    Jenni Heikkilä, Kuntarahoitus

    Jenni Piela, PEFC Suomi
    Jenni Rantanen, SATO Oyj
    Joanna Viileinen, Betolar
    Johanna Lassy, Y-Säätiö
    Johanna Otranen, Asuntosäätiö

    Jorma Ehrnrooth, One Click LCA Oy
    Kaija Karjalainen, Keva
    Kirsi Rahkonen, Nordic Waterproofing Oy
    Krista Nyman, Ramboll Finland Oy
    Kukka Eerola, Fira oy

    Laura Saraste-Mäkinen, JM Suomi Oy
    Leila Timonen, Motiva Oy
    Lilja Kettunen, Pontos Oy
    Linda Luokomaa, Tarkett Oy
    Linda Praulina, Suunnittelutoimisto Amerikka Oy
    Linda Tierala, CapMan Real Estate
    Lotta Lybeck, Technopolis Holding Plc

    Maija Jokiniemi, Caverion Suomi Oy
    Maiju Nupponen, Are Oy
    Maiju Paasiviita, Wienerberger Oy
    Mari-Anne Aronen, A-Insinöörit
    Meiju Granholm, Lukkaroinen Arkkitehdit Oy
    Merja Piirainen, Peikko Finland Oy
    Mikko Löf, Kontiotuote Oy
    Milla Hamari, Vantaan kaupunki
    Milla Uusitalo, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Minna Liuksiala, RASI ry
    Minna Tarvainen, VertoNordic Oy
    Mira Iso-Markku, WSP Finland Oy
    Mira Sköld, SRV
    Nina Ingelius, Godai Oy
    Nina Pirinen, Ramirent Finland Oy
    Oma Louekari, Suunnittelutoimisto Fyra
    Outi Jalo, Kiilto Oy
    Outi Tarkka, nollaE Oy
    Pauliina Pykälä, NRC Group Finland Oy
    Petra Lassila, Energiateollisuus ry
    Petri Uomala, Lotus Demolition Oy
    Pilvimaari Heikkinen, Skanska Oy
    Päivi Virtanen, Suomen Arkkitehtiliitto ry SAFA
    Riikka Henttonen, Castellum
    Riikka Linna, Granlund Oy
    Riikka Teelmäki, NAL Asunnot Oy
    Riikka Vitakoski, A-Kruunu O

    Rosa Manninen, One Click LCA Oy
    Saara Saksanen, Helsingin seudun opiskelija-asuntosäätiö sr

    Sini Korpinen, FCG Finnish Consulting Group Oy

    Sirpa Ikola, Schneider Electric Finland Oy
    Sonja Gustafsson, Sitowise Oy
    Susanna Aula, RAKLI ry
    Teija Kettunen, Lehto Group
    Tim Karike, Sweco
    Tuomas Vuorinen, JLL (Jones Lang LaSalle Finland Oy)
    Tuula Sjöstedt, Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra
    Ulla Paukku, HKL
    Viktor Lax, Saint-Gobain Finland Oy

    Varajäsenet:

    Alice Mattila, MUUAN Oy

    Anne Kaiser, Saint-Gobain Finland Oy
    Anni Maliniemi, Pohjola Rakennus Oy Suomi
    Eevi Varmavuo, NREP
    Eini Karhumalja, Asuntosäätiö
    Elina Rikaniemi, Helsingin seurakuntayhtymä
    Hanna Alamylläri, Kiilto Oy
    Hanna Haipus, Kontiotuote Oy
    Hanna Malinen, Fira oy
    Heta Heino, Ramboll Finland Oy
    Kirsi-Maaria Forssell, Motiva Oy
    Laura Laamanen, SATO Oyj
    Maria Männistö, Uponor Oyj
    Marjaana Kymäläinen, Technopolis Holding Plc
    Pia Ojanperä, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Reea Lamberg, FCG Finnish Consulting Group Oy
    Roosa Verkasalo, Suunnittelutoimisto Amerikka Oy
    Saara Haapasaari, YIT
    Sanna Jääskeläinen, nollaE Oy
    Silja Sarkamo, A-Insinöörit
    Sini Husu, WSP Finland Oy
    Sinituuli Untamala, Y-Säätiö

    Susanna Niemelä, Schneider Electric Finland Oy
    Tero Ingelius, Godai Oy
    Tommi Ahlberg, Rakennusteollisuus RT
    Ville Lindholm, Nordic Waterproofing 

    Asiantuntijaryhmät

    Asiantuntijaryhmät ovat tietyn aihepiirin osaajista koostuvia ryhmiä, joissa keskitytään tietyn aihepiirin edistämiseen Suomessa, sekä jaetaan tietoa ja osaamista ryhmän kesken. Ryhmät kokoontuvat tarpeen mukaan, yleensä 1-3 kertaa vuodessa.

     

    Asiantuntijaryhmien toimintaan voivat osallistua kaikki aihepiiristä kiinnostuneet. Tervetuloa mukaan! Ilmoita halukkuudestasi  toimiston vastuuhenkilölle.

     

    BREEAM Assessor
    LEED
    WELL
    EU-taksonomia
    BREEAM Infra

    BREEAM Assessor -ryhmä

    Toimiston edustaja

    Elina Samila (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Keskustelufoorumi luokitusjärjestelmään liittyvistä kansallisista näkökulmista.

    • Käsitellään uudis- ja korjausrakentamista sekä olemassa olevien rakennusten sertifioimista
    • Tavoitteena muodostaa yhteinen näkemys sertifiointikriteerien soveltamisesta ja helpottaa kriteerien ohjausta Suomessa
    • Kansallisen tason määrittäjä BRE:n suuntaan: Suomen AssessorGroup
    • Kansallinen yhteydenpito BRE:n yhteishenkilöihin
    • Kansalliset painoarvot ja hyväksytyt standardit
    • Kyselyt liittyen kansallisiin erityispiirteisiin
     

    Ryhmä kokoontuu vain tarpeen mukaan, kun uusia yhteistä näkemystä vaativia aiheita nousee esille. Yhdessä ratkottavia aiheita voi ehdottaa sähköpostitse tai ryhmän TEAMS-kanavan kautta.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • BREEAM In-Use -päivityksen seuranta, kommentointi ja kokemusten jako käyttöönoton jälkeen
    • BREEAM International New Construction -päivityksen kommentointi ja vaikuttaminen suomalaisten näkökohtien huomioimiseksi
    • Sertifiointijärjestelmän käytettävyyden parantaminen Suomessa, mm. etsimällä yhteistyössä ratkaisuja tunnistettuihin haasteisiin
    • Tarpeen mukaan muut esille nousevat asiat

    LEED-ryhmä

    Toimiston edustjaa

    Elina Samila (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Keskustelufoorumi luokitusjärjestelmään liittyvistä kansallisista näkökulmista.

    • Parhaiden käytäntöjen jakaminen
    • Tavoitteena muodostaa yhteinen näkemys sertifiointikriteerien soveltamisesta ja helpottaa kriteerien ohjausta Suomessa
    • Suomalaisen näkemyksen tuominen LEED-ohjausryhmiin ja kehitykseen
    • Edustaa Suomea USGBC:n yhteistyössä
    • Seuraa ja osallistuu eurooppalaiseen kehitykseen paikallisten hyväksyttämisien kehityksessä
    • Edustaa Suomea USGBC SteeringGroup -työssä
    • USGBC:n tulevat kyselyt painotuksiin ja kansallisiin näkökulmiin

     

    Ryhmä kokoontuu vain tarpeen mukaan, kun uusia yhteistä näkemystä vaativia aiheita nousee esille. Yhdessä ratkottavia aiheita voi ehdottaa sähköpostitse tai ryhmän TEAMS-kanavan kautta.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • LEED v4.1:n kehityksen seuranta ja vaikuttaminen suomalaisten näkökohtien huomioimiseksi
    • Sertifiointijärjestelmän käytettävyyden parantaminen Suomessa, mm. etsimällä yhteistyössä ratkaisuja tunnistettuihin haasteisiin
    • Tarpeen mukaan muut esille nousevat asiat

    WELL-ryhmä

    Toimiston edustaja

    Elina Samila (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Keskustelufoorumi luokitusjärjestelmään liittyvistä kansallisista näkökulmista.

    • Tavoitteena muodostaa yhteinen näkemys sertifiointikriteerien soveltamisesta ja helpottaa kriteerien ohjausta Suomessa
    • Suomalaisen näkemyksen tuominen IWBI:n toimintaan ja WELL-kehitykseen
     

    Ryhmä kokoontuu vain tarpeen mukaan, kun uusia yhteistä näkemystä vaativia aiheita nousee esille. Yhdessä ratkottavia aiheita voi ehdottaa sähköpostitse tai ryhmän TEAMS-kanavan kautta.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • WELL v2:n kehityksen seuranta ja vaikuttaminen suomalaisten näkökohtien huomioimiseksi
    • Sertifiointijärjestelmän käytettävyyden parantaminen Suomessa, mm. etsimällä yhteistyössä ratkaisuja tunnistettuihin haasteisiin
    • Tarpeen mukaan muut esille nousevat asiat

    EU Taksonomia -ryhmä

    Puheenjohtajat

    Sanna Eriksson, OP-Asuntoluottopankki

    Pekka Vuorinen, Rakennusteollisuus RT
    Antti Ruuska, Ylva
    Mia Andelin, Sweco

    Toimiston edustaja: Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Asiantuntijaryhmän tarkoituksena on luoda ymmärrystä taksonomiakriteerien kansalliseen soveltamiseen ja vaikuttaa taksonomian kehitystyöhön kansallisesta näkökulmasta.

    Tavoitteena muodostaa yhteinen näkemys taksonomiakriteerien soveltamisesta Suomessa ja osallistua taksonomian kehitystyöhön laatimalla alan yhteisiä kannanottoja luonnosversioihin.
     

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Tietoiskut ja kokemusten jako taksonomian soveltamisesta
    • Asian käsittely eri toimijoiden näkökulmasta; rahoittaja, sijoittaja, rakennuttaja, kehittäjä, urakoitsija jne.
    • Parhaiden käytäntöjen kokoaminen ja tiedon jalostaminen alan käyttöön
    • Taksonomian päivitysten seuranta, kommentointi ja vaikuttaminen suomalaisten näkökohtien huomioimiseksi.
    • Osallistuminen World Green Building Council verkoston yhteisiin kannanottoihin.

    Asiantuntijaryhmän jäsenet

    Jäsenet:

    Anna Rannisto, CapMan Real Estate Oy

    Anne Kaiser, Saint-Gobain Finland Oy

    Anne Laukia, CBRE Finland Oy

    Ari Ilomäki, Ympäristöministeriö

    Ayla Dinçay, Ramboll Finland Oy

    Daniela Hallvar, Aktia Pankki Oyj

    Daniela Schenk, Jatke Oy

    Elina Ekelund, Citycon Oyj

    Elina Lae, Pontos Oy

    Elina Virolainen, Sitowise Oy

    Elina Voutilainen, Sitowise Oy

    Emmi Kavén, Colliers International Finland Group Oy

    Essi Boije af Gennäs, A-Insinöörit Oy

    Hanna Haukilahti, Destia Oy

    Hanna Malinen, Fira Oy

    Hanna-Maija Tikka, Skanska Oy

    Hannamari Koivula, Antilooppi Management Oy

    Helmi Loukonen, Skanska Oy

    Jaakko Sorri, Lehto Group Oy

    Jani Kaaresto, Greenled Oy

    Jessica Karhu, Rakennustieto Oy

    Johanna Arola, SRV Yhtiöt Oyj

    Jukka Kero, Suomen Kiinteistöliitto ry

    Jussi Kettunen, Finanssiala Ry

    Kalle Kinnunen, Kuntarahoitus Oyj

    Kari Komu, Y-Säätiö sr

    Karin Bergbom, Ympäristömerkintä Suomi Oy

    Kasper Joukama, KTI Kiinteistötieto Oy

    Katarina Aarnio, LähiTapiola Kiinteistövarainhoito Oy

    Kati Rikala, Pontos Oy

    Kirsi-Maaria Forssell, Motiva Oy

    Konsta Tuokko, Raksystems Insinööritoimisto Oy

    Laura Sariola, Vahanen Environment Oy

    Lauri Niskakangas, Caverion Suomi Oy

    Leena Niemi, EcoReal Oy

    Liisa Jäätvuori, A-Insinöörit Oy

    Lotta Kauppinen, EcoReal Oy

    Mari Levirinne-Kara, SRV Yhtiöt Oyj

    Maria Neovius, NREP Oy

    Maria Tiainen, Ramboll Finland Oy

    Marjaana Kymäläinen, Technopolis Holding Plc

    Markus Steinby, nollaE Oy

    Markus Suomi, NCC Building Suomi Oy

    Mia Ranta-aho, YIT Oyj

    Miika Kotaniemi, Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry

    Miimu Airaksinen, SRV Yhtiöt Oyj

    Mikko Nousiainen, Green Building Council Finland ry

    Minttu Vilander, Sitowise Oy

    Päivi Laitila, Motiva Oy

    Päivi Tomula, Pontos Oy

    Petri Ahola, NREP Oy

    Petri Suutarinen, Finreim Oy

    Pirkko Airaksinen, Sponda Oyj

    Rami Erkkilä, Kuntarahoitus Oyj

    Rea Oikkonen, AFRY Finland Oy

    Sairanen Susanna, Granlund

    Sakari Leimi, Tikkurila Oyj

    Sara Tikka, OneClick LCA Ltd

    Silja Nopanen, Newsec Property Asset Management Finland Oy

    Susanna Kari González, SATO Oyj

    Tamminen Joonas, Schneider Electric Finland Oy

    Tiina Lehti, SATO Oyj

    Tiina Sekki, Energiavirasto

    Tom Järvi, Pontos Oy

    Tomi Aimonen, Ilmarinen Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö

    Tytti Bruce-Hyrkäs, Granlund Oy

    Ulla Nykter, Granlund Oy

    Ville Satka, OP Ryhmä

    Ville Vainiomäki, NRC Group Finland Oy

    Visa Kivisaari, JM Suomi Oy

    Ying Zhu, Ramboll Finland Oy

    BREEAM Infra -ryhmä

    Puheenjohtajisto

    Lotta Kamunen, Skanska Infra


    Toimiston edustaja: Elina Samila (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Asiantuntijaverkosto, jossa jaetaan tietoa meneillään olevista BREEAM Infrastructure -hankkeista, vaihdetaan parhaita oppeja menetelmän soveltamisesta ja kehitetään menetelmän kansallista soveltamista.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Parhaiden käytäntöjen ja esimerkkien jakaminen
    • Menetelmän kansallisen soveltamisen helpottaminen
    • Yhteinen vaikuttaminen
    • Yhteistyötaho BRE:n suuntaan

    Asiantuntijaryhmän jäsenet

    Jäsenet:

    Carita Salminen, Destia Oy
    Eero Moilanen, Vison Oy
    Eija Multanen, AFRY Finland Oy

    Elina Jormalainen, Destia Oy
    Elisa Lähde, WSP Finland
    Erja Vallila, Väylävirasto
    Hanna Haukilahti, Destia Oy
    Hanna Malinen, Fira Oy
    Ina Luukkala, Cireco Finland Oy
    Jari Tähtinen, Cireco Finland Oy
    Johanna Tuokko, WSP Finland
    Juha Kainulainen, Uponor Infra Oy
    Kaisa Mustajärvi, Ramboll Finland Oy
    Karoliina Saarniaho, Väylävirasto
    Laura Saarlo, NRC Group Finland Oy
    Laura Sariola, Vahanen Environment Oy
    Maija Sarpo, HKL
    Marja-Terttu Sikiö, Destia Oy
    Merja Tyynismaa, AFRY Finland Oy
    Minna Tukiainen, Helsingin kaupunki
    Nasti Korhonen, Sweco Infra & Rail
    Niina Salojärvi, HKL
    Oliver Heinonen, Flou
    Riina Rantsi, GRK Infra Oy
    Saila Pahkakangas, Ramboll Finland Oy
    Sakari Leimi, Tikkurila Oyj
    Sanna Ristonen, YIT
    Sanna Ström, NRC Group Finland Oy
    Sanna Vaalgamaa, Sitowise
    Sara Tikka, One Click LCA Oy
    Satu Talvio, HKL
    Sergio Sánchez, AFRY Finland Oy
    Suvi Ollikainen, Ramboll Finland Oy
    Tero Lahtinen, Sweco Infra & Rail
    Veera Kari, A-Insinöörit
    Vilma Vuori, Ramboll Finland Oy