Toimikunnat

Toimikunnat ovat jäsentemme edustajista koostuvia monialaisia asiantuntijaverkostoja, joissa käsitellään tuoreimmat kuulumiset, jaetaan parhaita käytäntöjä, opitaan, ja tietenkin kehitetään alaa yhdessä. Toimikunnat painottavat yhteistyömahdollisuuksiin tarttumista ja kestävyyden edistämistä.

Toimikunnat kokoontuvat tyypillisesti muutaman tunnin mittaiseen kokoukseen noin neljä kertaa vuodessa ja pitävät yhteyttä kokousten välillä tarpeen mukaan. Keskeinen yhteydenpitoväline on MS TEAMS jonka kautta toimikuntalaiset voivat käydä keskustelua, jakaa tiedostoja ja pysyä ajan tasalla alan kehityksestä.

Toimikunnat ovat avoimia kaikille jäsenillemme. Tervetuloa mukaan! Ilmoita halukkuudestasi toimikunnan puheenjohtajille tai toimiston vastuuhenkilölle. 

Vähähiilinen rakentaminen
Hiilineutraalit kiinteistöt
Kestävät alueet
Kestävät alueet
Kestävä infra
Kestävä infra
Viestintä

Toimikuntien julkaisuja

Kestävän alueen määritelmä

päivitys 2020

Green Building Council Finland | Kestävät alueet toimikunta
2020

Askeleet vähähiiliseen kiinteistöjen energiankäyttöön

Nämä kiinteistöjen vähähiilisen energiankäytön askeleet on tarkoitettu ammattimaisille kiinteistöomistajille, jotka haluavat siirtyä kohti kestävää energiankäyttöä ja vähähiilisyyttä toiminnassaan.

GBC Finland
2020

VÄHÄHIILISYYDEN SANAKIRJA

Vähähiilisyyden sanakirja sisältää kaikki yleisimmät vähähiiliseen rakentamiseen ja kiinteistöliiketoimintaan liittyvät termit Suomeksi.

GBC Finland
2020

Kestävän alueen määrittely

Määrittely laadittu tukemaan kestävää alueidenkäytön suunnittelua.

GBC Finland
2015

Energiatoimikunnan säädöstiekartta 2018–2025

Tiekartan tarkoituksena on antaa selkeä kuva vallitsevasta säädösympäristöstä, sekä katsaus tuleviin muutoksiin.

GBC Finland
2019

Kestävän infran määritelmä

Infran kestävyyteen kohdistuu aiempaa monipuolisempia vaatimuksia ja infran kestävyys myös ymmärretään nykyisin yhä laajemmin.

GBC Finland
2019

Kestävän kiinteistöjohtamisen määritelmä

Toivomme tämän kuvauksen esittävän yhtymäkohdat yksittäisen kiinteistön kestävyyden johtamisen

GBC Finland
2019

Ympäristösertifioinnin tehtäväluettelo

Tämä tehtäväluettelo on tarkoitettu talonrakennusta koskevan LEED-, BREEAM-, RTS- ja Joutsenmerkki -ympäristösertifioinnin tehtävien sisällön ja laajuuden määrittelyyn.

GBC Finland
2019

Rakennushankkeiden ympäristöluokitukset Suomessa

Esitteessä käsitellään Joutsenmerkki, RTS, LEED ja BREEAM -luokitukset.

GBC Finland
2018

    Vähähiilinen rakentaminen -toimikunta

    Puheenjohtajat

    Tytti Bruce-Hyrkäs, Liiketoimintapäällikkö, Bionova oy
    Ari Bungers, Toimitusjohtaja, LAB Arkkitehdit oy
    Elina Virolainen, Development Manager, YIT oy
    Sari Raunio, Kiinteistökehitysjohtaja, Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma

    Toimiston edustajat: Mikko Nousiainen ja Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi (at) figbc.fi)

    Toimikunta edistää vähähiilisyyttä rakennusten suunnittelussa, rakentamisessa ja materiaalivalinnoissa, huomioiden koko rakennuksen elinkaaren.

    Toimikunnan tavoitteena on nostaa rakennusalan tavoitetasoa kohti hiilineutraaliutta vuoteen 2030 mennessä.

    Toimikunta keskittyy erityisesti materiaalien valmistuksessa aiheutuvien hiilipäästöjen merkittävään vähentämiseen rakennushankkeissa.

    • Tuo alalle yhteisiä termejä ja määritelmiä.
    • Etsii parhaita ratkaisuja vähähiilisten ja kierrätettyjen materiaalien käytön edistämiseen.
    • Kasvattaa tietoisuutta vähähiilisen rakentamisen ja suunnittelun parhaista käytännöistä.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Määritellään vähähiilisen rakentamisen suomenkieliset termit. Julkaisu yhdessä Kiinteistöt toimikunnan kanssa.
    • Luodaan suomalainen määritelmä hiilineutraalille rakennukselle elinkaaren eri vaiheissa. Selvitetään hiilineutraalisuus sitoumuksen ja sertifikaatin tarve.
    • Kootaan vähähiilisen rakentamisen ohje ja yleistason esittelymateriaali vähähiilisyydestä.
      • Sisältäen esimerkiksi tontinluovutuksen, tilaamisen, suunnittelun, hankinnan ja rakentamisen parhaita käytäntöjä
    • Tiedon ja osaamisen jako toimikunnan sisällä ja alalle yleisesti, liittyen parhaisiin vähähiilisen rakentamisen ratkaisuihin koko elinkaaren aikana.
      • Jaetaan aktiivisesti tietoa parhaista ratkaisuista ja materiaaleista.
      • Järjestetään vuoden paras vähähiilisyyttä edistävä hanke -kilpailu.
      • Elinkaaren hiilijalanjälkilaskennan parhaiden käytäntöjen seuraaminen ja levittäminen, mm. ympäristöministeriön rakennuksen vähähiilisyyden arviointimenetelmään liittyen.

    Toimikunnan jäsenet

    Jäsenet:

    Aila Janatuinen, Puutuoteteollisuus ry
    Akseli Romppainen, EcoUp Oy
    Anna Huostila, Caverion Suomi Oy
    Anna Ritonummi, VAV Asunnot Oy
    Anna-Kaisa Aalto, Viherympäristöliitto ry
    Anne Antola, Turun kaupunki / kaupunkirakentaminen
    Anni Laurila, WSP
    Antti Immonen, Fira
    Antti Leinonen, Lehto
    Antti Virkkunen, Insinööritoimisto Vesitaito Oy
    Anu Karvonen, Kiinteistöalan Koulutussäätiö sr
    Arto Aho, Arkkitehtitoimisto Lehto Peltonen Valkama Oy
    Arttu Jokinen, KIVI ry (entinen Kiviteollisuusliitto)
    Ayla Dincay, Bonava

    Benjami Alapuranen, YBT Oy
    Eeva Korhonen, Arkkitehdit LSV Oy
    Elina Merta, FCG
    Emma Sallinen, Hartela-yhtiöt Oy
    Esa Salminen, Vahanen Environment Oy
    Hannu Partanen, FinnEnergia Oy
    Heikki Jäämaa, Peikko Finland Oy

    Heikki Karppinen, Tonester Oy (Durat)
    Heini Korpelainen, Suomen Arkkitehtiliitto
    Helmi Mälkönen, Parviainen Arkkitehdit
    Henni Heinonen, Suomen Puukerrostalot Oy
    Ifa Kytösaho, Vantaan kaupunki
    Iiris Keinänen, Laattapiste
    Ilkka Niska, CBRE
    Inari Virkkala, Y-Säätiö
    Jan Herranen, Rototec Oy
    Jani Kaaresto, Greenled Oy

    Jari Berglund, Wienerberger Oy
    Jari Pihlajamaa, Kesko Oyj
    Jarmo Mäenpää, Uponor Oyj
    Jarno Leponen, Asuntosäätiö sr
    Jerker Brandt, nollaE Oy
    Johanna Kerovuori, ASV Arctic Smart Village
    Juha Mustonen, Handelsbanken Suomi
    Juha Valonen, Peab Oy
    Juha-Matti Varjonen, NREP
    Juhani Huuhtanen, Raksystems (os. GBP)
    Juho Lumme, Vantaan kaupunki
    Jussi Väisänen, SATO
    Jyrki Kesti, Ruukki Construction Oy
    Kai Salo, Sika
    Karin Bergbom, Ympäristömerkintä Suomi Oy
    Katerina Zaitseva, Tuusulan kunta
    Kati Juola-Alanen, The Natural Building Company Oy
    Katja Lehtonen, Ytekki Oy
    Katri Luoma-aho, AFRY
    Köpi Voutilainen, LUJATALO OY
    Kristiina Pasula, Keravan kaupunki
    Lauri Linkosalmi, Stora Enso
    Lauri Savolainen, AX-suunnittelu
    Mari Levirinne-Kara, SRV Yhtiöt Oyj
    Maria Tepponen, A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy
    Marja-Liisa Orrainen, KONE
    Marja-Terttu Sikiö, Destia
    Marketta Huttu-Erkkilä, Trimble
    Markus Suomi, NCC
    Mats Hägerström, Tikkurila Oyj
    Matti Puromäki, OP Kiinteistösijoitus Oy
    Mia Andelin, Sweco
    Miisa tähkänen, FIGBC
    Mika Lindvall, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Mikael Nyholm, Saint-Gobain Finland Oy
    Mikko Helin, FläktGroup Finland Oy
    Mikko Löf, Kontiotuote Oy
    Mikko Somersalmi, RAKLI ry
    Nina Pirinen, Ramirent
    Päivi Hakoma, Sweco
    Paula Eskola, Motiva Oy
    Pauli Autio, Newsec
    Pauli Siponen, Avarrus arkkitehdit
    Pekka Ovaska, Pekka Ovaska osakeyhtiö
    Pekka Vuorinen, Rakennusteollisuus RT ry
    Petri Kontukoski, Arkkitehdit Kontukoski Oy
    Petri Korventausta, Sähkösuunnittelijat NSS ry
    Pirkko Airaksinen, Sponda
    Sam Stade, SRV Yhtiöt Oyj
    Sami Repo, Kuljetusrinki Oy
    Samuli Könkö, Suomen LVI-liitto SuLVI ry
    Samuli Räsänen, Lahden kaupunki
    Sanni Heikkinen, Ramboll Finland Oy
    Sara Ollilainen, Bionova oy
    Sara Tapiala, Helsingin kaupunki
    Satu Karjalainen, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy
    Seppo Romppainen, Hirsitaloteollisuus
    Simo Karjalainen, Hemsö Suomi Oy
    Tatu Silventoinen, JLL
    Teemu Salonen, Granlund Consulting Oy
    Teemu Taskinen, JKMM Arkkitehdit Oy
    Timo Järvinen, Orient-Occident Oy
    Timo Koskinen, Asuntomessut
    Tommi Sutinen, Abloy
    Tuija Schmidt, Lujatalo Oy
    Tuomas Helin, Keva
    Tuuli Kassi, Ethica Oy

     

    Varajäsenet:

    Aleksa Pešic, NREP
    Anna-Maria Kolhinen, AX-suunnittelu
    Anni Tyni, Helsingin kaupunki
    Antti Ollikainen, EcoUp Oy
    Antto Kauhanen, Stora Enso
    Arto Palsio, Ramirent
    Asso Erävuoma, Finnfoam Oy
    Emma-Sofia Härkönen, WSP
    Hanna Malinen, Fira Oy
    Hassan Raad, Saint-Gobain Finland Oy
    Heikki Karjalainen, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Heikki Virkkunen, Insinööritoimisto Vesitaito Oy
    Heini Jokinen, Hemsö Suomi Oy
    Hille Kaukonen, Skanska
    Ilari Aho, Uponor Oyj
    Jaakko Ketomäki, Motiva Oy
    Jani Kemppainen, Rakennusteollisuus RT ry
    Jari Pulkkinen, Fira Oy
    Jarmo Kärkäs, Lahden kaupunki
    Jere Tuomainen, SATO
    Johanna Kuusisto, Keravan kaupunki
    Jussi Rantanen, Lehto
    Juuso Piironen, Rototec Oy
    Jyrki Lönnström, FläktGroup Finland Oy
    Kari Sandkulla, Handelsbanken Suomi
    Laura Majoinen, Ramboll Finland Oy
    Liisa Jäätvuori, A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy
    Marja Hannikainen, Vantaan kaupunki

    Mika Alapuranen, YBT Oy
    Mika Nopanen, Suomen Puukerrostalot Oy
    Mikko Puputti, Orient-Occident Oy
    Niilo Ikonen, Avarrus arkkitehdit
    Nikolas Salomaa, nollaE Oy
    Noora Aaltonen, Arkkitehtitoimisto Lehto Peltonen Valkama Oy
    Panu Pasanen, Bionova oy
    Paul Lynch, The Natural Building Company Oy
    Paula Fontell, Ethica Oy
    Pekka Määttänen, Vahanen Environment Oy
    Riikka Holopainen, Ympäristömerkintä Suomi Oy
    Sakari Leimi, Tikkurila Oyj
    Saku Pöntynen, Keva
    Satu Lyyra, AFRY
    Sini Laine, KIVI ry (entinen Kiviteollisuusliitto)
    Timo Rintala, Raksystems (os. GBP)
    Tommy Gustafsson, Turun kaupunki / kaupunkirakentaminen
    Ulla Nykter, Granlund Consulting Oy
    Ville Räikkönen, JKMM Arkkitehdit Oy
    Visa Koivu, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy

    Toimiston edustajat:

    Mikko Nousiainen ja Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi

    Hiilineutraalit kiinteistöt -toimikunta

    Puheenjohtajat

    Antti Ruuska, Chief Sustainability Officer, Ylva
    Asta Autelo, Head of Service Business, Energy, Granlund Consulting oy
    Elina Hienonen, ympäristöasiantuntija, Helsingin seurakuntayhtymä
    Pirjo Jantunen,
    liiketoiminnan kehityspäällikkö, Helen oy

    Toimiston edustajat: Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi (at) figbc.fi)

    Toimikunnan tarkoitus on edistää vähähiilisyyttä olemassa olevassa kiinteistökannassa (scope 1&2).

    Toimikunnan tavoitteena on käytönaikaisen energiankulutuksen osalta hiilineutraali kiinteistöala vuoteen 2030 mennessä.

    Toimikunta edistää käytön aikaisen hiilijalanjäljen pienentämistä seuraavassa tärkeysjärjestyksessä:

    1. Jakamalla tietoa parhaista energiatehokkuutta parantavista ratkaisuista.
    2. Tuottamalla tietoa ja esimerkkejä uusiutuvien energiamuotojen paikallisesta tuotannosta.
    3. Vähähiilisen sähkön ja -kaukolämmön tarpeellisuudesta viestimällä.
    4. Päästökompensaatioon liittyvää tietoisuutta lisäämällä.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Määritellään hiilineutraalisuuteen liittyvät suomenkieliset termit. Julkaisu yhdessä rakentamisen toimikunnan kanssa.
    • Hiilineutraalin rakennuksen käytön määrittely.
    • Hiilineutraalisuuteen liittyvien laskentasääntöjen selkeyttäminen Net Zero Carbon Buildings –sitoumuksen pohjalta.
    • Kiinteistön omistajien, managerien ja käyttäjien kannustaminen yhteistyöllä kohti hiilineutraaleja kiinteistöjä.
      • Julkaistaan viitekehys toimenpiteistä, joita toteuttamalla kiinteistöistä tehdään hiilineutraaleja.
      • Kannattavista energiatehokkuus- ja uusiutuvan energian investoinneista viestiminen.
      • Mitä kannattaa tehdä ja milloinkin.
      • Vuokralaisten motivointi / arvon jakaminen?
    • Opas kiinteistöalalle päästökompensaatioiden käytöstä.

    Toimikunnan jäsenet

    Jäsenet:

    Aleksa Pešic, NREP
    Amalia Pöyry, Trevian Rahastot AIFM
    Anna Aaltonen, Newsec Property Asset Management Finland Oy
    Anna-Maria Kolhinen, AX-suunnittelu
    Antti Kokkonen, Kesko Oyj
    Appu Haapio, Genesta Property Nordic Finland Oy
    Ari Korhola, TPI Control Oy
    Eelis Rytkönen, NCC
    Elina Merta, FCG
    Esa Salminen, Vahanen Environment Oy
    Hanna Sölli, YIT Oy
    Hanna-Maija Tikka, Skanska
    Harri Heinaro, Motiva Oy
    Ifa Kytösaho, Vantaan kaupunki
    Ilari Aho, Uponor Oyj
    Ilkka Niska, CBRE
    Jaakko Laaksonen, Turun kaupunki / kaupunkirakentaminen
    Jan Herranen, Rototec Oy
    Jani Kaaresto, ASV Arctic Smart Village
    Jarkko Korpikoski, A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy
    Jenni Söderström, Colliers International Finland Oy
    Jere Kilpi, LeaseGreen
    Johanna Holmström, Kiwa Inspecta (Inspecta Oy)
    Johanna Kivelä, Technopolis Holding Plc
    Johanna Tschokkinen, WSP
    Jouni Arola, Lahden kaupunki
    Juha Aspinen, Buildercom Oy
    Juhani Hyvärinen, Rakennusteollisuus RT ry
    Juho Kess, RAKLI ry
    Juho Mäkelä, EcoReal Oy
    Jussi Hakala, Akiva Oy
    Jussi Kukkonen, Leanheat Oy
    Jussi Niiniaho, Envera Oy (Fiksuvesi)
    Kari Pentti, Zeneko Oy
    Karoliina Pluuman, Sweco
    Katariina Aarnio, Raksystems (os. GBP)
    Katerina Zaitseva, Tuusulan kunta
    Katri Kuusinen, Helsingin kaupunki
    Kim Lindholm, Helsingin seudun opiskelija-asuntosäätiö sr (Hoas)
    Kimmo Ahonen, Trevian Rahastot AIFM
    Kirsi Korpisalo, HSY Helsingin seudun ympäristöpalvelut kuntayhtymä
    Kristiina Pasula, Keravan kaupunki
    Lauri Kaunisvirta, Fira Oy
    Lauri Rajamäki, Leanheat Oy
    Lilli Linkola, Ethica Oy
    Mari Rajaniemi, Realia Management Oy
    Markus Salmela, Destia
    Matti Loukkola, SOK
    Mika Kovanen, Ramboll Finland Oy
    Mika Liukku, Nordea Bank Oyj
    Mikko Helin, FläktGroup Finland Oy
    Mikko Löf, Kontiotuote Oy
    Mikko Salla, Hemsö Suomi Oy
    Mirja Tiitinen , Energiateollisuus ry
    Nasti Korhonen, Sweco
    Nicholas Stewart, Sitowise Oy
    Nikolas Salomaa, nollaE Oy
    Noora Aaltonen, Arkkitehtitoimisto Lehto Peltonen Valkama Oy
    Olli-Pekka Virkola, KTI Kiinteistötieto Oy
    Petri Suutarinen, Finreim
    Pirkko Airaksinen, Sponda
    Rasmus Vuorinen, JLL
    Riikka Liedes, Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry
    Riikka Moreau, Northern Horizon Capital AIFM
    Riitta Sarvilinna, Caverion Suomi Oy
    Risto Larmio, Fortum Power and Heat Oy
    Robert Andersson, SATO
    Sami Repo, Kuljetusrinki Oy
    Samuli Könkö, Suomen LVI-liitto SuLVI ry
    Sanna Torkkeli, Aqva
    Satu Kankaala, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Siska Lappi-Takala, Arto Carpus Castelo säätiö sr
    Susanna Ahola, LUJATALO OY
    Taimi Rovanen, EnerKey Enegia Solutions Oy
    Teemu Jalomäki, Asuntosäätiö sr
    Terhi Toppinen-Häyrinen, Setlementtiasunnot
    Tiina Sekki, Energiavirasto
    Tiina Tilus, ISS
    Timo Lahti, Suomen ympäristöopisto SYKLI
    Tomi Norrby, Suomen Teollisuuskatot Oy
    Toni Pekonen, Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma
    Tuomas Helin, Keva
    Virpi Slotte, Kiinteistöalan Koulutussäätiö sr
    Visa Koivu, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy

     

    Varajäsenet:

    Antti Hiltunen, SOK
    Ari Bungers, LAB arkkitehdit Oy
    Arto Aho, Arkkitehtitoimisto Lehto Peltonen Valkama Oy
    Casper Fagerström, Caverion Suomi Oy
    Hanna Malinen, Fira Oy
    Heidi Lohilahti, KTI Kiinteistötieto Oy
    Inari Virkkala, Y-Säätiö
    Ismo Myllymäki, Technopolis Holding Plc
    Jaakko Huhta, EnerKey Enegia Solutions Oy
    Jaakko Jokitalo, Rototec Oy
    Jenni Venäläinen, HSY Helsingin seudun ympäristöpalvelut kuntayhtymä
    Jerker Brandt, nollaE Oy
    Johanna Kirkinen, Energiavirasto
    Johanna Kuusisto, Keravan kaupunki
    Joona Heinonen, Realia Management Oy
    Joonas Anttila, TPI Control Oy
    Juha Aalto, Aqva
    Juha Ilmelä, Zeneko Oy
    Juha-Matti Varjonen, NREP
    Jukka Backlund, ISS
    Jukka Huikari, Helsingin kaupunki
    Jyrki Lönnström, FläktGroup Finland Oy
    Kari Haapamäki, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Kimmo Nekkula, Vantaan kaupunki
    Kimmo Rintala, Asuntosäätiö sr
    Lauri Savolainen, AX-suunnittelu
    Markku Ahonen, Ramboll Finland Oy
    Marko Tojkander, Lahden kaupunki
    Mikko Kietavainen, WSP
    Pekka Määttänen, Vahanen Environment Oy
    Risto Aro, Trevian Rahastot AIFM
    Roosa Leino, A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy
    Saku Pöntynen, Keva
    Satu Karjalainen, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy
    Soile Viiri, Turun kaupunki / kaupunkirakentaminen
    Susanna Kari, Granlund Consulting Oy
    Tapio Miettinen, Leanheat Oy
    Tapio Pelto, Suomen ympäristöopisto SYKLI
    Tarja Turkulainen, Colliers International Finland Oy
    Teemu Kettunen, Motiva Oy
    Tiina Lehti, SATO
    Tuukka Laukkanen, Nordea Bank Oyj

     

    Toimiston edustaja:

    Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

     

    Kestävät alueet -toimikunta

    Puheenjohtajat

    Alpo Tani, Yleiskaavasuunnittelija, Helsingin kaupunki
    Arto Ruotsalainen, Johtaja, Maankäytön suunnittelu, AFRY
    Hille Kaukonen, Kaavakehitysjohtaja, Skanska oy

    Toimiston edustaja: Visa Kivisaari (etunimi.sukunimi (at) figbc.fi)

    Toimikunnan tarkoitus on tuoda näkyväksi ja alalle käyttöön aluesuunnittelun keinot luoda hiilineutraalia ja resurssitehokasta rakennettua ympäristöä. Toimikunnan tavoitteena on:

    • Nostaa aluesuunnittelun kunniahimon tasoa, niin että kaikki uudet kaavat ja suunnitelmat mahdollistavat hiilineutraalin rakentamisen vuoteen 2030 mennessä.
    • Tuoda kestävän aluesuunnittelun työkalut kaikkien tietoisuuteen ja käyttöön.
     

    Toimikunta keskittyy aluesuunnittelun mahdollisuuksiin luoda hiilineutraalia rakennettua ympäristöä:

    • kommentoimalla, miten kaupunkien kaupunkisuunnittelulle asetut hiilineutraalisuustavoitteet on mahdollista toteuttaa.
    • Seuraamalla MRL-uudistustyötä ja tarvittaessa kommentoimalla esitettyjä uudistuksia.
    • Tuomalla esiin parhaita vähähiilisiä alueellisia suunnitteluratkaisuja.
    • Sekä nostamalla esiin sopeutumista ilmastonmuutokseen aluesuunnittelun keinoin.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    Vähähiilisyys

    • Net Zero Carbon Buildings -sitoumuksen edistäminen.
    • Hiilineutraalisuusmääritelmän ja sertifioinnin selvittäminen ja mahdollinen lanseeraus.
    • Kiinteistön omistajien ja managerien kirittäminen kohti hiilineutraalia energiankäyttöä.
    • Kannattavista energiatehokkuus- ja uusiutuvan energian investoinneista viestiminen.
    • Opas kiinteistöalalle päästökompensaatioiden käytöstä.
     

    Kiertotalous

    • Parhaiden käytäntöjen jakaminen olemassa olevien rakennusten elinkaaren pidentämiseksi sekä jakamistalouden ja tilatehokkuuden lisäämiseksi.

    Toimikunnan jäsenet

    Jäsenet:

    Aino Hatakka, HSY
    Antti Laine, SATO
    Antti Hänninen, Caverion Suomi Oy
    Elina Kalliala, Ramboll Finland Oy
    Elina Karjalainen, JLL
    Elisa Lähde, Viherympäristöliitto ry
    Esa Salminen, Vahanen Environment Oy
    Håkan Jonsson, Gaia Consulting
    Heini Korpelainen, Suomen Arkkitehtiliitto
    Jan Tvrdy, FCG
    Jani Kemppainen, Rakennusteollisuus RT ry
    Johanna Palosaari, Hartela-yhtiöt Oy
    Jouni Heinänen, WSP
    Jouni Määttä, Tuusulan kunta
    Juha Lanne, Fira Oy
    Juha Pasma, Keravan kaupunki
    Juri Laurila, ASV Arctic Smart Village
    Jussi Rantanen, Lehto
    Jussi-Pekka Kuivala, Granlund Consulting Oy
    Jyri Nieminen, Sweco
    Katja Lehtonen, Ytekki Oy
    Kimmo Kurunmäki, RAKLI ry
    Kyösti Oasmaa, Helen Oy
    Laura Soosalu, Destia
    Liisa Jäätvuori, A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy
    Mari Jaakonaho, Vantaan kaupunki
    Marja Mesimäki, Setlementtiasunnot
    Martta Kyllönen, NREP
    Matti Kuronen, Bonava
    Milja Vepsäläinen, Vahanen Environment Oy
    Niilo Ikonen, Avarrus arkkitehdit
    Paula Fontell, Ethica Oy
    Sara Lukkarinen, Motiva Oy
    Sari Raunio, Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma
    Satu Kankaala, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Seppo Heinänen, AX-suunnittelu
    Siska Lappi-Takala, Arto Carpus Castelo säätiö sr
    Taina Riekkinen, Turun kaupunki / kaupunkirakentaminen
    Teppo Särö, Nokia
    Timo Huhtinen, Sitowise Oy
    Toni Kaurahalme, SRV Yhtiöt Oyj

     

    Varajäsenet:

    Aarne Mustakallio, JLL
    Anne Liljendahl, Vahanen Environment Oy
    Antti Leinonen, Lehto
    Antti Tuomainen, Skanska
    Ari Virtanen, AX-suunnittelu
    Hannele Ahvenniemi, A-Insinöörit
    Jani Päivänen, FCG
    Johanna Kuusisto, Keravan kaupunki
    Kirsikka Siik, Ramboll Finland Oy
    Lilli Linkola, Ethica Oy
    Marja-Terttu Sikiö, Destia
    Päivi Laitila, Motiva Oy
    Pauli Siponen, Avarrus arkkitehdit
    Pekka Vuorinen, Rakennusteollisuus RT ry
    Petri Ahola, NREP
    Petteri Puputti, Tuusulan kunta
    Tiina Lehti, SATO
    Tina Kristiansson, Vantaan kaupunki
    Toni Lahtinen, Sitowise Oy
    Tuomo Uusitalo, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy

     

    Toimiston edustaja:

    Visa Kivisaari (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Kestävä infra -toimikunta

    Puheenjohtajat

    Heidi Huvila, Ympäristöasiantuntija, Helsingin kaupunki
    Juha Laurila, Infra ry
    Jukka Viitanen, Ympäristöpäällikkö, NRC Group Finland Oy
    Riina Känkänen, Kehityspäällikkö, kestävä kaupunkikehitys, Ramboll Finland Oy

    Toimiston edustaja: Visa Kivisaari ja Mikko Nousiainen (etunimi.sukunimi (at) figbc.fi)

    Toimikunta edistää vähähiilisyyttä ja kiertotaloutta infran kaikissa elinkaarenvaiheissa kuten suunnittelussa, hankkeiden toteuttamisessa.

    Toimikunnan tavoitteena on:

    • tuoda ja vakiinnuttaa kestävän kehityksen tavoitteet (etenkin vähähiilisyys ja kiertotalous) osaksi infra-alan toimintaa ja pienentää infra-hankkeiden hiilijalanjälkeä.
    • Edistää infrahankkeiden päästölaskennan käytäntöjen (osaaminen, menetelmät) kehittymistä, yhdessä muiden kanssa.
    • Jatkaa Kestävä infra -toimikunnan aikaisempaa työtä mm. kestävän infran määritelmän pohjalta.
    • Tehdä viestintää toimialan kestävyydestä ja tarjolla olevista työkaluista ja keinoista.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    Hiilineutraalisuus

    • Työskennellä sen eteen, että useissa suomalaisissa hankkeissa asetetaan kestävän kehityksen tavoitteet ja testataan päästölaskentakäytäntöjä.
    • Tukea ja työskennellä sen eteen, että infran päästölaskenta vakiintuu Suomessa.
    • Seurataan infran päästölaskentakäytäntöjen suomalaista ja kansainvälistä standardikehitystä (CEN/TC 350 Sustainabilityof constructionworks/ WG 6. Puitestandardi on valmiina ja menetelmästandardi valmistelussa).

    Kiertotalous

    • Kiertotalouden edistäminen infratoimialalla mm. siten, että synergiat maankäytönsuunnittelun ja talonrakentamisen väillä osataan hyödyntää.
    • KiertotalousSprintin toimenpiteiden jalkautus mm. kierrätysmateriaalien käytön edistämiseksi infrarakentamisessa sekä massatasapainolaskelmien levittäminen koko maahan

    Toimikunnan jäsenet

    Jäsenet:

    Anne Liljendahl, Vahanen Environment Oy
    Antti Elomaa, KIVI ry (entinen Kiviteollisuusliitto)
    Antti Hänninen, Caverion Suomi Oy
    Antti Kinnunen, Lehtovuori
    Ari Virtanen, AX-suunnittelu
    Eero Moilanen, Vison
    Elina Regårdh, WSP
    Elja-Ilari Suhonen, ASV Arctic Smart Village
    Hanna Haukilahti, Destia Oy
    Hanna Kemppainen, Kuntaliitto
    Helena Sundström, Tuusulan kunta
    Ina Luukkala, Cireco Finland Oy
    Jaana Virtanen, A-Insinöörit
    Jani Sillanpää, FCG
    Jarkko Salmenoja, YIT Oy
    Jenni Nurmi, ReRoute Oy
    Jeremia Koistinen, SRV Yhtiöt Oyj
    Johanna Korpikoski, Turun kaupunki / kaupunkirakentaminen
    Jori Lehtikangas, Sweco
    Juha Kainulainen, Uponor Oyj
    Juha Pohjola, Ramirent
    Karoliina Saarniaho, Väylä
    Lauri Utriainen, Helen Oy
    Leena Korkiala-Tanttu, Aalto yliopisto, Rakennustekniikan laitos
    Lotta Kamunen, Skanska
    Maija Sarpo, HKL
    Matti Kiiskinen, SKOL ry
    Matti Poikkinen, Tampere
    Miika Kotaniemi, RAKLI ry
    Mikko Inkala, AFRY
    Panu Pasanen, Bionova oy
    Pekka Ovaska, Pekka Ovaska osakeyhtiö
    Rainer Sirén, Keravan kaupunki
    Risto Ponto, Suomen ympäristöopisto SYKLI
    Sanna Vaalgamaa, Sitowise Oy
    Soile Knuuti, Väylä
    Taneli Varis, Motiva Oy
    Topi Laiho, Peikko Finland Oy
    Ulla Loukkaanhuhta, Viherympäristöliitto ry

     

    Varajäsenet:

    Anders Nordström, Vison
    Annina Vuorsalo, Viherympäristöliitto ry
    Emil Matintupa, Ramboll Finland Oy
    Emmi Ylinen, Skanska
    Erja Vallila, Väylä
    Johanna Arola, YIT Oy
    Johanna Kuusisto, Keravan kaupunki
    Kaarle Korhonen, AFRY
    Katariina Rauhala, Tampere
    Marja-Terttu Sikiö, Destia
    Mika Pitkänen, Turun kaupunki / kaupunkirakentaminen
    Milja Vepsäläinen, Vahanen Environment Oy
    Paavo Taipale, Kuntaliitto
    Sami Soininen, Sitowise Oy
    Seppo Heinänen, AX-suunnittelu
    Tiia Merenheimo, Motiva Oy
    Tytti Bruce-Hyrkäs, Granlund Consulting Oy

     

    Toimiston edustajat:

    Mikko Nousiainen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Visa Kivisaari (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

     

    Viestintätoimikunta

    tk-viestinta2020-new
    Puheenjohtajat

    Jannica Aalto, NREP
    Kirsi Hemmilä, Caverion Suomi Oy
    Karoliina Lehmusvirta, Ramboll Finland Oy

    Anne-Maria Flanagan, Vastuullisuusjohtaja, SRV

    Toimiston edustaja: Anne Valkama ja Tiina Mykkänen (etunimi.sukunimi (at) figbc.fi)

    Kokoaa jäsenten viestinnän ammattilaisia, tavoitteena tehostaa kestävyyttä edistävää viestintää jäsenten ja FIGBC:n välillä

    • Vaikuttavuuden maksimointi.
    • Markkinamuutoksen edistäminen viestinnällisin keinoin.
    • Tavoite popularisoida hiilineutraalisuuden ja kiertotalouden viestejä tietoisuuden lisäämiseksi yhteiskunnassa.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Koordinoi viestintää jäsenten ja FIGBC:n välillä
      • Viestintäyhteistyön koordinointi ja vahvistaminen vähähiilisyyden ja kiertotalouden aiheista.
      • Mediatunnettuuden nostaminen.
      • Mediakontaktit.
      • Viestii hiilineutraalin rakennetun ympäristön konkreettisista edistysaskeleista.
    • World Green Building Week -kampanjointi:
      • Viestii laajasti jäsenistön hiilineutraalisuudesta.
      • Tunnistaa ja hyödyntää myös muita merkittäviä viestinnän kampanjoita/tilaisuuksia.

    Toimikunnan jäsenet

    Jäsenet:

    Anna Simula, Skanska
    Anne Kaiser, Saint-Gobain Finland Oy
    Anu Becker, Energiavirasto
    Eija Rissanen, Keravan kaupunki
    Elina Merta, FCG
    Hanna Nykänen, FinMeas Oy
    Heini Jokinen, Sweco
    Helinä Mäenpää, JKL
    Iida Suominen, Sitowise
    Iiro Kuntsi, EnerKey Enegia Solutions Oy
    Jaana Matilainen, Rakennustieto Oy
    Jenni Rantanen, SATO
    Joanna Viileinen, Rototec Oy
    Johanna Harjula, Destia
    Johanna Otranen, Asuntosäätiö sr
    Jonathan Heino, SSA Group
    Kaija Karjalainen, Keva

    Kaisa Hannula, SuLVI
    Kaisu Pienimäki, JLL
    Kati Kuoksa, Hartela-yhtiöt Oy
    Krista Nyman, Ramboll Finland Oy
    Kukka Eerola, Fira Group Oy
    Leila Timonen, Motiva Oy
    Lotta Anderson, Technopolis Holding Plc
    Maiju Paasiviita, Wienerberger Oy
    Marika Javanainen, LeaseGreen
    Marja-Leena Vihelä, nollaE Oy
    Mia Ranta-aho, YIT Oy
    Milla Hamari, Vantaan kaupunki
    Milla Uusitalo, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Minna Pääkkönen, VAV Asunnot Oy
    Mira Iso-Markku, WSP
    Nina Pirinen, Ramirent
    Päivi Virtanen, Safa
    Paula Ihamäki, Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry
    Paula Lahdenperä, Luja
    Pauliina Pykälä, NRC Group Finland Oy
    Pauliina Tulokas, NREP
    Pilvimaari Heikkinen, Skanska
    Pirjo Nieminen, Kesko
    Riitta-liisa Hahtala, HSY
    Saara Haapasaari, YIT Oy
    Saara Saksanen, Helsingin seudun opiskelija-asuntosäätiö sr (Hoas)
    Sanna Jääskeläinen, Senaatti-kiinteistöt
    Sanna Kostiainen, Newsec
    Satu Holm-Jumppanen, NCC Suomi
    Silja Sarkamo, A-Insinöörit
    Sonja Gustaffson, Sitowise
    Susanna Aula, RAKLI ry
    Teija Kettunen, Lehto
    Thomas Pimenoff, Realia Management Oy
    Tommi Ahlberg, Rakennusteollisuus
    Tuula Sjöstedt, Sitra
    Vilma Wiitakorpi-Björkman, Uponor Oyj

    Varajäsenet:

    Aatu Eteläsaari, FinMeas Oy
    Aila Mäkinen, Novosan Oy
    Eini Karhumalja, Asuntosäätiö sr
    Elina Suhanko, nollaE Oy
    Hanna Malinen, Fira Oy
    Johanna Kuusisto, Keravan kaupunki
    Kari Montonen, Ramirent
    Katja Kuikka, RAKLI ry
    Kirsi-Maaria Forssell, Motiva Oy
    Lotta Sjöberg, NREP
    Maarit Alatalo, Lehto
    Mari-Anne Aronen, A-Insinöörit
    Markus Steinby, nollaE Oy
    Melissa Linko, Destia
    Merja Alastalo, NCC Suomi
    Merja Vuoripuro, Rakennusteollisuus
    Pia Selroos, Safa
    Sini Husu, WSP

    Toimiston edustaja:

    Anne Valkama ja Tiina Mykkänen(etunimi.sukunimi@figbc.fi

    Asiantuntijaryhmät

    Asiantuntijaryhmät ovat tietyn aihepiirin osaajista koostuvia ryhmiä, joissa keskitytään tietyn aihepiirin edistämiseen Suomessa, sekä jaetaan tietoa ja osaamista ryhmän kesken. Ryhmät kokoontuvat tarpeen mukaan, yleensä 1-3 kertaa vuodessa.

     

    Asiantuntijaryhmien toimintaan voivat osallistua kaikki aihepiiristä kiinnostuneet. Tervetuloa mukaan! Ilmoita halukkuudestasi toimikunnan puheenjohtajille tai toimiston vastuuhenkilölle.

     

    BREEAM Assessor
    LEED
    WELL
    Vihreä rahoitus
    Net Zero Carbon Buildings Sitoumus
    CEEQUAL

    BREEAM Assessor -ryhmä

    Puheenjohtajat

    Silja Nopanen, Senior Advisor & Team Leader, Sustainability, Newsec Property Asset Management Finland oy
    Elina Ekelund, Johtava asiantuntija, Green Building Partners oy (varapuheenjohtaja)
    Timo Rintala, Johtaja, Ympäristöluokitukset, Green Building Partners oy (varapuheenjohtaja)

    Toimiston edustaja: Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Keskustelufoorumi luokitusjärjestelmään liittyvistä kansallisista näkökulmista.

    • Käsitellään uudis- ja korjausrakentamista sekä olemassa olevien rakennusten sertifioimista
    • Tavoitteena muodostaa yhteinen näkemys sertifiointikriteerien soveltamisesta ja helpottaa kriteerien ohjausta Suomessa
    • Kansallisen tason määrittäjä BRE:n suuntaan: Suomen AssessorGroup
    • Kansallinen yhteydenpito BRE:n yhteishenkilöihin
    • Kansalliset painoarvot ja hyväksytyt standardit
    • Kyselyt liittyen kansallisiin erityispiirteisiin

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • BREEAM In-Use -päivityksen seuranta, kommentointi ja kokemusten jako käyttöönoton jälkeen

    • BREEAM International New Construction -päivityksen kommentointi ja vaikuttaminen suomalaisten näkökohtien huomioimiseksi

    • Sertifiointijärjestelmän käytettävyyden parantaminen Suomessa, mm. etsimällä yhteistyössä ratkaisuja tunnistettuihin haasteisiin

    • Tarpeen mukaan muut esille nousevat asiat

    Asiantuntijaryhmän jäsenet

    Jäsenet:

    Anne-Maria Vierinen, Skanska Oy
    Konsta Tuokko, GBP
    Anna Huostila, Caverion Suomi Oy
    Eeva Määttänen , Colliers International Finland
    Elina Eklund, GBP

    Jaana Sojakka, WSP
    Jenni Back, Poyry
    Jenni Heikkinen, Ramboll Finland Oy
    Jennifer Pitkänen, GBP
    Jerker Brandt, NollaE
    Jonna Seppänen, Ramboll
    Karoliina Lietonen, Optiplan
    Lotta Partanen, EcoReal Oy
    Mia Andelin, Skanska

    Niklas Wiik, CBRE
    Pekka Ovaska, Pekka Ovaska osakeyhtiö
    Pirjo Niemi-Järvelin, Granlund
    Riina Ahola, Optiplan
    Sakari Leimi, Tikkurila
    Satu karjalainen, HTJ
    Silja Nopanen, Newsec
    Susanna Kari, Granlund
    Timo Rintala, Green Building Partners Oy
    Tuomas Ojanperä, Helen Oy

    Toimiston edustaja:

    Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi

    LEED -ryhmä

    Puheenjohtajat

    Simo Skogberg, Johtava asiantuntija, Green Building Partners oy
    Sanni Heikkinen, Konsultti, Projektinjohto ja kiinteistökonsultointi, Ramboll Finland oy (varapuheenjohtaja)

    Toimiston edustaja: Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Keskustelufoorumi luokitusjärjestelmään liittyvistä kansallisista näkökulmista.

    • Parhaiden käytäntöjen jakaminen
    • Tavoitteena muodostaa yhteinen näkemys sertifiointikriteerien soveltamisesta ja helpottaa kriteerien ohjausta Suomessa
    • Suomalaisen näkemyksen tuominen LEED-ohjausryhmiin ja kehitykseen
    • Edustaa Suomea USGBC:n yhteistyössä
    • Seuraa ja osallistuu eurooppalaiseen kehitykseen paikallisten hyväksyttämisien kehityksessä
    • Edustaa Suomea USGBC SteeringGroup -työssä
    • USGBC:n tulevat kyselyt painotuksiin ja kansallisiin näkökulmiin

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • LEED v4.1:n kehityksen seuranta ja vaikuttaminen suomalaisten näkökohtien huomioimiseksi

    • Sertifiointijärjestelmän käytettävyyden parantaminen Suomessa, mm. etsimällä yhteistyössä ratkaisuja tunnistettuihin haasteisiin

    • Tarpeen mukaan muut esille nousevat asiat

    Asiantuntijaryhmän jäsenet

    Jäsenet:

    Anne-Maria Vierinen, Skanska Oy
    Eeva Määttänen, Colliers International Finland
    Elina Eklund, GBP

    Jaana Sojakka, WSP
    Kari Pentti, Zeneko Oy
    Karin Paavilainen, TPI Control Oy
    Karoliina Lietonen, Optiplan
    Marja Kauttu, Nordea Bank Oyj
    Markku Ylinen, Are Oy
    Martina Salonen, Ramboll
    Mia Andelin, Skanska
    Michael Stover, Arkkitehdit Soini & Horto Oy

    Niklas Wiik, CBRE
    Nikolas Salomaa, nollaE Oy
    Noora Virta, Green Building Partners
    Paula Rantanen, Ramboll
    Pekka Ovaska, Pekka Ovaska osakeyhtiö
    Sakari Leimi, Tikkurila
    Sanni Heikkinen, Ramboll Finland Oy
    Simo Skogberg, Green Building Partners Oy
    Tiina Kauppinen, Granlund

    Tuomas Ojanperä, Helen Oy
    Tuomas Suur-uski, Egain
    Vesa Peltonen, SUST. Design & Consulting Oy
    Virve Valonen, Aktia Oyj

    Toimiston edustaja:

    Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    WELL -ryhmä

    Puheenjohtajat

    Robbie McGrath, Senior Advisor, Newsec Property Asset Management Finland oy


    Toimiston edustaja: Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Keskustelufoorumi luokitusjärjestelmään liittyvistä kansallisista näkökulmista.

    • Tavoitteena muodostaa yhteinen näkemys sertifiointikriteerien soveltamisesta ja helpottaa kriteerien ohjausta Suomessa
    • Suomalaisen näkemyksen tuominen IWBI:n toimintaan ja WELL-kehitykseen

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • WELL v2:n kehityksen seuranta ja vaikuttaminen suomalaisten näkökohtien huomioimiseksi
    • Sertifiointijärjestelmän käytettävyyden parantaminen Suomessa, mm. etsimällä yhteistyössä ratkaisuja tunnistettuihin haasteisiin
    • Tarpeen mukaan muut esille nousevat asiat

    Asiantuntijaryhmän jäsenet

    Jäsenet:

    Anna Gagneur, Halton

    Anna Lievonen, JLL
    Anne-Maria Vierinen, Skanska Oy
    Ayla Dinçay, Ramboll
    Carl-Mikael Sagbom, CBRE
    Heini Lehtinen, Raven & Wood Agency
    Henri Juslén, Helvar Oy Ab

    Jaana Sojakka, WSP
    Jennifer Pitkänen-Lundsten, Green Building Partners Oy
    Johanna Kivelä, Technopolis Holding Plc
    Johanna Mero-Petit, Ramboll
    Konsta Tuokko, GBP

    Lasse Karvonen, CBRE
    Minna Kostamo-Rönkä, KONE
    Nathalie Siivola, Nordea Bank Oyj
    Satu Kankaala, Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
    Tommi Herva, Brado
    Virpi Villa-Peltonen, Saint-Gobain Finland Oy
    Robbie McGrath, Newsec Property Management Finland Oy
    Anu Saxen, Halton Oy

    Toimiston edustaja:

    Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Vihreä rahoitus

    Puheenjohtajat

    Sanna Eriksson, Toimitusjohtaja, OP-Asuntoluottopankki Oyj

    Toimiston edustaja: Mikko Nousiainen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    • Energiatehokkaiden ja vihreiden asuntolainojen kehityksen tukeminen Suomessa
    • Yhteistyön edistäminen kiinteistö-ja rahoitussektoreiden välillä
    • Käytännön esteiden poistaminen vihreiden rahoitustuotteiden saamiseksi markkinoille
    • Yhteistyö eurooppalaisen Energy Efficient Mortgages Iniative (EEMI) -hankkeen kanssa
    • EU-taxonomian kehityksen seurantaja kommentointi

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Energiatodistusrekisterin rajapinnan avaaminen pankkien käyttöön kiinteistöjen energiatehokkuuden seurantaa varten
    • Kansallisen ministeriövetoisen Vihreät asuntolainat -kehityshankkeen mahdollisuuksien selvittäminen
    • Tiedonjako kiinteistö- ja rahoitussektorin toimijoiden välillä energiatehokkuudesta ja vähähiilisyydest

    Asiantuntijaryhmän jäsenet

    Jäsenet:

    Aija Tasa, RAKLI
    Aila Aho, Nordea Bank AB
    Anna Niinimäki, OP Bank
    Anne Kaiser, Saint-Gobain Finland Oy
    Anne Laukia, CBRE
    Ann-Sofi Österberg, Turun kaupunki/UBC Sustainable Cities Commission
    Ari Laitala , SYKLI

    Hanne Lassila, Skanska
    Harri Heinaro , Motiva Oy
    Hyvärinen Mervi, Pop Bank
    Ingalil Aspholm, Finanssiala
    Jaakko Huhta, EnerKey Enegia Solutions Oy
    Janna Willman-Raski, Handelsbanken
    Jari Niemi, Bonava Suomi Oy
    Jenni Venäläinen, RM
    Johanna Kirkinen, Energiavirasto
    Juha Ilmelä, Zeneko Oy
    Juho Maalahti, Nordea Bank AB
    Jukka Kero, Suomen Kiinteistöliitto ry
    Jussi Kukkonen, Leanheat
    Juuso Ilmelä, Seneqo
    Kamppi Elina , Finanssiala ry – Finance Finland
    Kari Hiltunen, Ramboll Finland Oy
    Kimmo Huttunen, Saint-Gobain Finland Oy
    Lari Paavolainen, Leasegreen
    Lassi Toivonen, OP
    Laura Majoinen, NCC Suomi
    Laura Sariola , RTS
    Laura Valkonen, YM
    Leena Kassinen, OP Ryhmä
    Lotta Ikävalko, Danske Bank
    Markus Portin, Aktia Oyj
    Matti Kuronen, Bonava Suomi Oy
    Nikolas Salomaa, nollaE Oy
    Petri Viertiö, Danske Bank
    Päivi Laitila, Motiva Oy
    Riikka Pitkälä, Bonava Suomi Oy
    Sami Lankiniemi, GAIA
    Sami Vallinkoski, Hypo
    Sanna Eriksson , OP Bank
    Sari Lindqvist, Nordea Bank Ab
    Satu Kuoppamäki, v
    Terhi Valtonen, OP Ryhmä

    Timo Koskinen, Asuntomessut
    Timo Rintala, Green Building Partners Oy

    Timo Suonsyrjä, Hartela-yhtiöt Oy
    Toivonen Lotta , Sitra
    Veivo Risto , City of Turku
    Vesa Oksanen, Nordea Bank AB
    Vesa Väätänen, Helsingin Seudun Osuuspankki
    Ville Satka, OP
    Virve Valonen, Aktia Oyj

     

    Toimiston edustaja:

    Mikko Nousiainen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Net Zero Carbon Buildings Sitoumus

    Toimiston edustaja

    Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Net Zero Carbon Buildings (NZCB) -sitoumuksen allekirjoittaneiden ja sitoumusta harkitsevien keskustelufoorumi.
    Ryhmän tavoitteena yhteistyössä vaikuttaa alan kehitykseen ja tunnistaa parhaita ratkaisuja omien tavoitteiden saavuttamiseksi.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Parhaiden käytäntöjen ja esimerkkien jakaminen
      • Hiilineutraalisuutta edistävistä ratkaisuista
      • Sitoumuksen raportointivelvoitteiden täyttämiseksi
    • Yhteinen vaikuttaminen
      • Hiilineutraalisuuden edistämiseksi kiinteistöalalla
      • Hiilineutraalien energiamuotojen saatavuuden edistämiseksi

    Asiantuntijaryhmän jäsenet

    Net Zero Carbon Buildings -sitoumuksen allekirjoittaneet toimijat.

    Toimiston edustaja:

    Lauri Tähtinen (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    CEEQUAL -ryhmä

    Yhteyshenkilöt

    Puheenjohtaja
    Lotta Kamunen, Skanska Infra Oy,
    Kestävä infra -toimikunnan puheenjohtajat

    Toimiston edustaja
    Visa Kivisaari (etunimi.sukunimi@figbc.fi)

    Asiantuntijaverkosto, jossa jaetaan tietoa meneillään olevista CEEQUAL-hankkeista, vaihdetaan parhaita oppeja menetelmän soveltamisesta ja kehitetään menetelmän kansallista soveltamista.

    Tehtäviä ja toimenpiteitä

    • Parhaiden käytäntöjen ja esimerkkien jakaminen
    • Menetelmän kansallisen soveltamisen helpottaminen
    • Yhteinen vaikuttaminen
    • Yhteistyötaho BRE:n suuntaan

    Asiantuntijaryhmän jäsenet

    Jäsenet:

    Sergio Sánchez, AFRY Finland Oy
    Merja Tyynismaa, AFRY Finland Oy
    Eija Multanen, AFRY Finland Oy
    Ina Luukkala, Cireco Finland Oy
    Hanna Haukilahti, Destia Oy
    Carita Salminen, Destia Oy
    Marja-Terttu Sikiö, Destia Oy
    Hanna Haukilahti, Destia Oy
    Henna Miettinen, Destia Oy
    Oliver Heinonen, Flou
    Minna Tukiainen, Helsingin kaupunki
    Maija Sarpo, HKL
    Satu Talvio, HKL
    Sanna Ström, NRC Group Finland Oy
    Jari Tähtinen, NRC Group Finland Oy
    Kaisa Mustajärvi, Ramboll Finland Oy
    Saila Pahkakangas, Ramboll Finland Oy
    Vilma Vuori, Ramboll Finland Oy
    Hanna Herkkola, Ramboll Finland Oy
    Sanna Vaalgamaa, Sitowise
    Emmi Ylinen, Skanska Infra Oy
    Nasti Korhonen, Skanska Infra Oy
    Elise Ruohonen, Sweco Infra & Rail
    Juha Kainulainen, Uponor Infra Oy
    Elisa Lähde, WSP Finland
    Johanna Tuokko, WSP Finland
    Eero Moilanen, Vison Oy
    Erja Vallila, Väylävirasto
    Karoliina Saarniaho, Väylävirasto
    Sanna Ristonen, YIT
    Heidi Huvila, Helsingin kaupunki
    Riina Känkänen, Ramboll Finland Oy
    Lotta Kamunen, Skanska Infra Oy
    Riina Rantsi, GRK Infra Oy